Jerzy Stuhr i "Dwa Teatry", czyli słuchowisko na żywo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 12:36
- Jury będzie miał z nim duży kłopot, bo na festiwalu "Dwa Teatry" nie ma takiej konkurencji, jak słuchowisko radiowe na żywo - powiedział Jedynce Jerzy Stuhr.
Audio
  • Jerzy Stuhr na festiwalu Dwa Teatry (Sobota z radiową Jedynką)
Jerzy Stuhr
Jerzy StuhrFoto: PAP/Archiwum/Katerina Sulova

Profesor, aktor i reżyser Jerzy Stuhr jest na festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Przywiózł tam swoje słuchowisko  "Ich czworo" wg. Gabrieli Zapolskiej zrealizowane na żywo w studiu Radia Kraków. Jego częścią są nawet efekty dźwiękowe. Nie mogło być też mowy o jakimkolwiek  montażu.

-  To powodowało o wiele większa adrenalinę wykonawczą, żeby się nie przejęzyczyć, żeby właściwe nadać intonację. Na szczęście miałem świetnych wykonawców  - powiedział Stuhr.

Nie wykluczył  jednak, że kategoria słuchowiska na żywo, na kolejnym festiwalu się pojawi. - Jeżeli inne rozgłośnie pójdą na ten eksperyment i powstanie w sezonie 10 takich słuchowisk, to uważam, że należałoby ją stworzyć - powiedział Stuhr.

Ich czworo to tragifarsa. W podtytule o ludziach głupich. Zdaniem Stuhra najważniejsze jest już w tym zawarte i on za tym poszedł.  - Gorzka strona tego utworu wpisuje się w dzisiejszy kryzys rodziny. Nikt się nie zastanawia i nie chce pokazać dramatu okiem dziecka - powiedział Stuhr.

Stuhr-reżyser zaangażował do słuchowiska swoich ulubionych aktorów,  jak np. Tomasz Kot. – Lubię moich absolwentów, którym się powiodło. Wypuściłem też na szerokie wody Sonię Bohosiewicz - podkreślił Stuhr. Zaangażował też studentkę IV roku Martę Mazurek. Jej głos był głosem dziecięcym, ale też poważnego komentarza. - Nawet pozwoliłem sobie tak to podinscenizować, że ona czyta również didaskalia. Słuchaczowi chcę dać, że ten świat jest widziany okiem dziecka – powiedział Stuhr.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

Jerzy Stuhr przypomniał też, że przed laty grał w sztuce Gabrieli Zapolskiej i materiał nie jest mu obcy. Wystąpił w roli kochanka, u boku Anny Seniuk i jak podkreślił, było to jedno z jego największych przeżyć teatralnych.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Stempniak i Michała Montowskiego z Jerzym Stuhrem.

tj

Czytaj także

Dwa Teatry wyróżniły Annę Seniuk i Jerzego Stuhra

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 09:20
Podczas wieczornej gali otwarcia 12. Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot" Anna Seniuk i Jerzy Stuhr otrzymali Wielkie Nagrody Festiwalu za kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Stuhr wyreżyseruje słuchowisko Radia Kraków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 20:59
- Radio Kraków zaproponowało mi reżyserię i zgodziłem się - powiedział słynny aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Seniuk: Nie mam zamiaru wycofywać się z zawodu

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 16:15
Aktorka wraz z Jerzym Stuhrem otrzymała Wielka Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" za całokształt twórczości. - Myślę, że jeszcze czegoś w życiu dokonam - mówiła w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwa Teatry". Radio jest teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 09:22
- Tu nikt nikogo nie udaje. Chodzi o to by nieść ludziom radość. Mówić o świecie rzeczy ważne w sposób interesujący - powiedział o festiwalu "Dwa Teatry" dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń