Ignacy Gogolewski: nagrody przychodzą do mnie z pewnym opóźnieniem

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 21:32
W sobotę wieczorem Ignacy Gogolewski odebrał w Sopocie Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry". - Bardzo się cieszę, że doczekałem tej chwili. Wyjadę stąd stabilnie usatysfakcjonowany - mówił w radiowej Jedynce wybitny aktor.
Audio
  • Ignacy Gogolewski o Wielkiej Nagrodzie Festiwalu "Dwa Teatry" (Sobota z radiową Jedynką - cz. 2/Jedynka)
  • Relacja z otwarcia XIII Festiwalu "Dwa Teatry" (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki/Jedynka)
Ignacy Gogolewski
Ignacy GogolewskiFoto: PR

Ignacy Gogolewski występuje w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji już 60 lat. - Nagrody przychodzą do mnie z pewnym opóźnieniem. Cieszę się bardzo, że po tylu latach pracy ciągle funkcjonuję, gram w Teatrze Polonia u boku znakomitych kolegów, Krystyny Jandy i Jerzego Stuhra - przyznał laureat Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry".

Ignacy Gogolewski sam nie pamięta w ilu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia zagrał. W przypadku Teatru Telewizji spis tytułów można znaleźć w książce "Od Gustawa Konrada do Antka Boryny" autorstwa samego zainteresowanego.

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" > > >

Ignacy Gogolewski podkreślał, że Teatr Polskiego Radia jest dla niego idealnym miejscem, by wykorzystać swój bardzo charakterystyczny głos. - Mój instrument aktora się zmienia, natomiast głos nie. To pewnego rodzaju przywilej opatrzności, która czasem dotyka człowieka palcem. W moim wypadku to niebywały atut, tak jak u wielu znakomitych moich kolegów i koleżanek. Głos aktora musi mieć brzmienie - mówił.

Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" Ignacy Gogolewski odebrał z rąk prezesa Polskiego Radia, Andrzeja Siezieniewskiego.

- Drogi mistrzu, szanowny Panie Profesorze, bardzo cieszę się, że ta nagroda trafia w Pana ręce. Jest Pan bowiem nie tylko wielkim artystą, ale także artystą wszechstronnym. Był Pan pedagogiem, dyrektorem teatrów, reżyserem, scenarzystą. Nade wszystko był Pan i jest Pan nadal wielkim aktorem. Aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i radiowym. Niemal od początku swojej zawodowej kariery jest Pan także związany z Polskim Radiem. To w radiowych studiach stworzył Pan dziesiątki wspaniałych, niezapomnianych aktorskich kreacji. Za to wielkie przywiązanie do publicznego nadawcy chciałem Panu bardzo serdecznie podziękować - mówił podczas gali otwierającej Festiwal "Dwa Teatry" Andrzej Siezieniewski.

Wielką Nagrodę Festiwalu "Dwa Teatry" odebrała w sobotę także Anna Polony.

Posłuchaj całej rozmowy Anny Stempniak i Michała Montowskiego oraz ich gościa.

pg

Czytaj także

Jerzy Stuhr i "Dwa Teatry", czyli słuchowisko na żywo

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 12:36
- Jury będzie miał z nim duży kłopot, bo na festiwalu "Dwa Teatry" nie ma takiej konkurencji, jak słuchowisko radiowe na żywo - powiedział Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Talar: praca w radiu sensem aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 13:26
- Moje pragnienia artystyczne znajdują miejsce i ujście przed mikrofonem - przyznał radiowej Jedynce aktor Henryk Talar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nic nie pozwala aktorowi tak się zmienić jak Teatr Polskiego Radia"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:07
W Sopocie rozpoczął się XIII Festiwal "Dwa Teatry". Jednym z uczestników imprezy jest aktorka Teatru Narodowego Ewa Konstancja Bułhak, znana również doskonale z Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń