X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Morze Niegościnne". Starożytny świat Jakuba Szamałka

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 21:00
- W swoich książkach staram się pokazać starożytność bardziej egzotyczną - powiedział w Jedynce Jakub Szamałek, autor powieści "Morze niegościnne".
Audio
  • Jakub Szamałek o swojej powieści "Morze niegościnne" (Sobota z radiową Jedynką)
Morze Niegościnne. Starożytny świat Jakuba Szamałka
Foto: mat.prasowe

Jakub Szamałek jest pisarzem i doktorem archeologii śródziemnomorskiej. Skończył Oxford i Cambridge, był stypendystą fundacji Billa i Melindy Gatesów.Jego debiut literacki "Kiedy Atena odwraca wzrok” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i czytelników. Ostatnio wydał kryminał pt. "Morze niegościnne”.
W kryminale bardzo ważna jest intryga, ale bardzo ważne jest też i tło. Szamałek umieścił swojego bohatera w starożytności, bo bardzo dobrze się na tym zna. - Starożytność niesłusznie uznawana jest za epokę nudną. Niektórym kojarzy się z podniosłością i sztywnością. Staram się udowadniać w moich książkach, że to byli ludzie z krwi i kości, którymi targały namiętności. Mimo, że akcja książki toczy się w odległej epoce, to namiętności, pasje i ambicje są podobne do tych, które możemy zaobserwować u siebie. Inne jest tylko tło kulturowe - powiedział Szamałek.
Pisarz zgodzi się z opinią, że przez swoje książki niejako uczy nas historii starożytnej. Nie jest to jednak wiedza książkowo-podręcznikowa. - Dlatego akcja Morza niegościnnego toczy się na rubieżach świata starożytnych Greków, na południowych wybrzeżach dzisiejszej Rosji i Ukrainy. O tym się dzisiaj mało mówi, a był to niezwykle ciekawy rejon i okres w historii świata – powiedział Szamałek.
Autor "Morza niegościnnego" lubi prozę Andrzeja Sapkowskiego. Dlatego w jego życiu bardzo wcześnie pojawił się "Wiedźmin".  Obecnie pracuje jako scenarzysta w CD Project RED (producencie gier Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów). - Jestem w zespole pisarskim, tworzymy dalsze losy Wiedźmina - wyjaśnił. Pracuje też nad nową książką. Uajwnił, że jego bohater Leochares przeniesie się w niej na południowe wybrzeża starożytnych Włoch.
W czasie popołudniowej "Soboty z radiowa Jedynką" słuchacze pisali wspólnie kryminalną historię. Zakończył ją Jakub Szamałek.
ZABÓJCZA CZARNA WALIZECZKA:
Na peronie w podwarszawskich Dawidach stała samotna czarna zniszczona walizka ozdobiona naklejkami z różnych miast świata. Stała, to mało powiedziane: walizka dziwnie podskakiwała. Była to walizka, która skrywała duszę zaginionego podróżnika.  Jej zawartość nie mówiła nic, a jednak kryła rozwiązanie zagadki jego zniknięcia. Przy zamku walizki na łańcuszku zwisał kluczyk, a na uchwycie leżała koronkowa damska rękawiczka. Walizkę obserwował z ukrycia starszy mężczyzna. Po dłuższej chwili zbliżył się, złapał za rączkę i w pospiechu się oddalił. Zatrzymał się w sieni opuszczonego domu. Szybkim ruchem otworzył walizkę. W środku znajdowała się gruba  czarna księga, duża mapa z dziwnymi znakami oraz mały brązowy posąg. Mężczyzna przerażony, nie wiadomo dlaczego, szybko zamknął walizkę. Gdy odważył się otworzyć ją ponownie, zobaczył, że walizka była pusta, a w powietrzu unosił się zapach akacji. Zapach intensywniał, a z dna walizki zaczęły wyrastać wiotkie gałązki akacji oplatając szyję mężczyzny...
- Ciało starszego mężczyzny opadło na ziemię bezgłośnie. Pędy akacji schowały się ponownie w walizce. Ta zamknęła się ze szczękiem i w małych podskokach znowu udała się na peron, gdzie czekała spokojnie obok ławeczki i czekała na kolejną osobę - dokończył Szamałek.
Z Jakubem Szamałkiem rozmawiała Anna Stempniak

tj

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA pisarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CD Projekt: premiera gry "Wiedźmin 3" w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 15:36
Gra "Wiedźmin 3. Dziki Gon (The Witcher. Wild Hunt)" zapowiadana jest jako finałowa część kultowej trylogii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedźmin 3: programiści zapowiadają wyjątkowy hit

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 10:26
Szykuje się prawdziwa gratka dla graczy i kolejny hit eksportowy. Polskie studio CD Projekt pracuje już nad trzecią częścią popularnego "Wiedźmina".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Łukasiewicz: czyta więc pisze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 13:03
- Jorge Luis Borges stworzył postać nazwiskiem Pierre Menard; człowiek ten tak ukochał "Don Kichota" Cervantesa, że… napisał go na nowo - Małgorzata Łukasiewicz opowiedziała w Dwójce o swoich książkowych felietonach zawartych w zbiorze "Dziwna rzecz pisanie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolski: dostałem wiele dowodów na nieistnienie Boga

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2013 17:05
- Przez długi czas czyniłem sobie z filmu świat rekompensaty za to, co nie spełniło się w moim życiu. Dziś już tego nie szukam. Przystałem na to, że życie jest czymś innym niż film - mówił Jan Jakub Kolski w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iksowie" - kontrowersyjna opowieść węgierskiego "polakożercy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 10:15
Gdy w 1981 roku ukazała się ta książka, jej autora oskarżono w Polsce o szarganie naszych świętości narodowych. Odebrano mu stypendium i zabroniono przyjeżdżać... - Z powodu "Iksów" stracił w Polsce przyjaciół - mówił w Dwójce tłumacz Mieczysław Dobrowolny.
rozwiń zwiń