Piknik Naukowy 2013: od życia pod wodą po zagładę z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 11:15
- Jedno stanowisko dotyczy dźwięku, który można usłyszeć pod wodą. Chcemy obalić mit, że ryby głosu nie mają - powiedziała Jedynce Emilia Jankowska z Instytutu Oceanologii.
Audio
  • Piknik Naukowy 2013: od życia pod wodą po zagładę z kosmosu (Jedynka/Sobota radiową z Jedynką)
Piknik Naukowy 2013: od życia pod wodą po zagładę z kosmosu
Foto: Glow Images/East News

Centrum Badania Ziemi i Planet "GeoPlanet" na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ma stanowisko 20 D.

Emilia Jankowska wyjaśniła, że pod wodą można usłyszeć piski, jakie wydają walenie oraz trzaski. - Jeżeli płetwonurek schodzi pod wodę, to  jest w stanie usłyszeć bardzo wiele dźwięków, np. załamujących się fal - powiedziała Jankowska.

Piknik Naukowy z radiową Jedynką >>>

Na stanowisku 20D jest też Instytut Geofizyki. - Będziemy powodować małe trzęsienia ziemi. Każde dziecko lub dorosły będzie mógł je wywołać, podskakując. Będziemy też pokazywać, w jaki sposób budynki są niszczone przez trzęsienie - powiedział dr Grzegorz Lizurek. Zapewnił, że Stadion Narodowy przetrwa te próby.

Piknik Naukowy 2013 - relacje Polskiego Radia >>>

Okazuje się, że na Stadionie Narodowy są też wulkany. - Opowiemy sobie, jak wulkany wpływają na nasze życie - powiedział Piotr Olejniczak z Instytutu Nauk Geologicznych. Przypomni on na Pikniku erupcję typu wezuwiańskiego, która produkuje ogromne ilości pyłów wulkanicznych.

Na specjalny eksperyment zaprasza Portal polskieradio.pl >>>

Czy uderzenie asteroidy może zniszczyć życie na Ziemi? M.in. na to pytanie odpowiedzą eksperci z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. - Wszystko jest pod kontrolą. Obserwujemy tysiące obiektów. Znamy trajektorię ich lotu. Nie mamy możliwości przewidzenia zderzania z czymś, co leci bardzo szybko, ale takie zdarzenia występują niezwykle rzadko - uspokoił dr Stanisław Bajtlik. Jego zdaniem o wiele bardziej prawdopodobne jest, że np. wpadniemy pod samochód. 

Centrum Badań Ziemi i Planet na Pikniku Naukowym >>>

Natomiast dr Krzysztof Ziołkowski przypomniał, że globalne skutki takiego zdarzenia będą odczuwalne, gdy w naszą planetę uderzy obiekt o średnicy co najmniej kilometra. – Są niezwykle rzadkie. Ostatnie miało miejsce 65 mln lat temu. Cóż to jest w porównaniu z 4,5 mld życia Ziemi – powiedział Ziołkowski.

Z Emilią Jankowską, dr Grzegorzem Lizurkiem, Piotrem Olejniczakiem, dr Stanisławem Bajtlikiem i dr Krzysztofem Ziołkowskim rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek.

tj

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013. Ty też możesz zagrać w "Hydrozagadce"!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 13:46
Jednym z wystawców na sobotnim 17. Pikniku Naukowym będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się m.in. możliwość wzięcia udziału w rekonstrukcji jednej ze scen kultowego filmu "Hydrozagadka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: pałac Tezeusza i pięta Achillesa

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 12:49
Czyli mozaiki, których oryginały są na Cyprze w Nea Pafos i zostały odkryte przez polskich archeologów na Pikniku Naukowym. Na swoje stanowiska zapraszają Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych oraz Instytut Archeologii UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: z energii niekonwencjonalnej dość prądu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:22
Niekonwencjonalne źródła energii są przyjazne środowisku, ale mają jedną podstawową wadę - nie możemy liczyć na to, że prąd będzie wtedy, kiedy będzie nam akurat potrzebny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomysłodawca Pikniku Naukowego: 17 lat temu patrzono na mnie, jak na ciężkiego idiotę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 21:55
- Mamy to, czego nie mieliśmy 17 lat temu, kiedy Polska ignorowała rozwój nauki. Wspaniali ludzie, którzy zorganizowali tę wielką imprezę, w tym Polskie Radio, pokazali, że coś potrafią zrobić - powiedział fizyk profesor Łukasz Turski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na Pikniku Naukowym. Spotkaj znane głosy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:17
Wśród prawie 200 wystawców, będą też anteny Polskiego Radia. O godzinie 11:00 rozpocznie się XVII Piknik Naukowy. Tym razem gościmy na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: emocje większe niż na meczu reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:32
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym tematem jest życie.
rozwiń zwiń