Smakują i cieszą oczy. Polskie truskawki są najzdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 14:30
Truskawki ze śmietaną, z kefirem, z jogurtem, albo placuszki z truskawkami. Różne formy, smaki i kolory . Trwa sezon na truskawki. Warto je jeść.
Audio
  • Anna Popek i dietetyk Małgorzata Różańska o truskawkach (Jedynka/Samki zdrowia)
Truskawki
TruskawkiFoto: Glow Images/East News

Truskawki zawierają mnóstwo cennych substancji odżywczych. – Przede wszystkim bardzo dużo witamin i składników mineralnych. Szczególne znacznie ma witamina C, której jest więcej nawet niż w cytrynie -  powiedziała dietetyk Małgorzata Różańska z firmy Foodarea.  

Mają też w sobie witaminy B1 i B2. – B1, to witamina nastroju. Wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. B2 wpływa na naszą urodę, odpowiada za dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. Truskawka zawiera też prowitaminę A, która zapobiega chorobom oczu – dodała. To dzięki nim mamy ładną cerę i ładnie wyglądamy.

W sumie najwięcej witamin i składników mineralnych mają truskawki, które pochodzą z upraw klimatu umiarkowanego chłodnego. A to znaczy polskie truskawki są lepsze np. od hiszpańskich. 

Truskawki mają też bardzo silne działanie antyrakowe. Zawierają kwas elagowy, który działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.

Anna Popek podała też przepis na wyśmienity deser. To truskawki zalane koglem-moglem i lekko zapieczone w piecu.

Z dietetyk Małgorzatą Różańską rozmawiała Anna Popek.

Zobacz więcej na temat: owoce zdrowie

Czytaj także

Dzika róża ma 15 razy więcej witaminy C niż cytryna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 14:33
"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny", a najwięcej witaminy C mają owoce dzikiej róży. Wystarczy codziennie wypić pół szklanki soku z jej owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz zły humor? Zjedz jabłko

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:18
Naukowcy z Nowej Zelandii zbadali zależność pomiędzy naszą dietą, a emocjami. Okazało się, że im więcej warzyw i owoców jemy, tym jesteśmy bardziej spokojni, szczęśliwi i mamy więcej energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zły sezon na truskawki? Biją cenowe rekordy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 16:51
Plantatorzy truskawek mają powody do narzekań. Mokra wiosna zniszczyła część zbiorów. Owoców może być mniej niż w zeszłym roku. Wpływa to na ich cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wegetarianizm od małego. "Dlatego nie jemy zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:22
“Dlatego nie jemy zwierząt” to pierwsza książka dla dzieci, która ze szczerością i współczuciem przygląda się życiu i niedoli zwierząt na fermach przemysłowych.
rozwiń zwiń