Piknik Naukowy 2013: nauka i sport są jak brat i siostra

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 17:24
Tomasz Zimoch relacjonował podczas 17. Pikniku Naukowego próbę wytrzymałościową, której poddała się Luiza Złotkowska - brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Vancouver i wicemistrzyni świata w łyżwiarstwie szybkim.
Audio
  • Luiza Złotkowska na 17. Pikniku Naukowym (Sobota z Radiową Jedynką/Jedynka)
  • Na 17. Pikniku Naukowym Karolina Rożej i Roman Czejarek rozmawiali również z Joanną "Airis" Kamińską ze Stowarzyszenia "Drogi Herbaty Sunshinkai" oraz Adrianem Maciążkiem i Maciejem Ustynowiczem z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych (Sobota z Radiową Jedynką)
Próba wytrzymałościowa Luizy Złotkowskiej (L) podczas 17. Pikniku Naukowego. Komentuje Tomasz Zimoch (P)
Próba wytrzymałościowa Luizy Złotkowskiej (L) podczas 17. Pikniku Naukowego. Komentuje Tomasz Zimoch (P)Foto: Robert Gardziński/PR

Luiza Złotkowska jest w trakcie przygotowań do igrzysk olimpijskich w Soczi, które rozpoczną się już za 8 miesięcy. Jedna z naszych nadziei medalowych pojawiła się na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, by poddać się próbie wytrzymałościowej. Jej wyczyn obserwowała spora grupa kibiców, a do głośnego dopingu zachęcał Tomasz Zimoch.

Piknik Naukowy z radiową Jedynką >>>

- Jeszcze nigdy tyle osób nie dopingowało mnie podczas tej próby. Zazwyczaj jest tylko trener i obsługa z Instytutu Sportu. Bardzo dziękuję za doping - cieszyła się Luiza Złotkowska.

Podczas próby na rowerze stacjonarnym tętno jednej z najlepszych polskich panczenistek dochodziło momentami do 180 uderzeń serca na minutę. - Jest moc. Z boku widziałam, że pojemność minutowa płuc była dość duża, ponieważ ponad 60 jednostek. Jest dobrze. Dzięki temu testowi wyznaczymy progi, według których później będę trenować. Pozwolą one na bardziej efektywny i celowy trening - mówiła.

Na specjalny eksperyment zaprasza Portal polskieradio.pl >>>

Próbie Luizy Złotkowskie przyglądał się Andrzej Pokrywka, dyrektor Instytutu Sportu. Podkreślał on silne związki jakie zachodzą między nauką a sportem. - Oczywiście, nauka nie zastąpi intensywnego treningu. Natomiast może naprowadzić trenera na właściwe tory, kiedy coś nie wychodzi i nie widzi on jakiś progresywnych wyników, które sobie założył.

O związkach nauki i sportu mówił w Jedynce także pomysłodawca Pikniku Naukowego prof. Łukasz Turski >>>

Rozmawiał Tomasz Zimoch.

17. Piknik Naukowy na antenie Polskiego Radia >>>

pg

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: emocje większe niż na meczu reprezentacji

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 08:32
Na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego głównym tematem jest życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: od życia pod wodą po zagładę z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 11:15
- Jedno stanowisko dotyczy dźwięku, który można usłyszeć pod wodą. Chcemy obalić mit, że ryby głosu nie mają - powiedziała Jedynce Emilia Jankowska z Instytutu Oceanologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik naukowy 2013: samochód, który sam jedzie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 11:43
Coś co kiedyś było naukowa fikcja staje się rzeczywistością. jeżdżą już samochody, które nie potrzebują kierowcy. Same sobie wyznaczają trasę i kontrolują swoją jazdę. Takie auto można zobaczyć na Pikniku Naukowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: z Pacanowa na Stadion Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 12:46
W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść… na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń