Rodzice walczą o małe szkoły

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 19:18
Według prognoz "Federacji Inicjatyw Oświatowych" w całym kraju może być zamkniętych nawet około trzech tysięcy małych szkół. Rodzice z determinacją walczą o zachowanie małych szkół.
Audio
  • Fundacja "Tarcza" z Nowego Sącza opracowała model przejmowania szkół, likwidowanych przez samorządy (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
Rodzice walczą o małe szkoły
Foto: Glow Images/East News

Widmo likwidacji wisi nad małymi szkołami! A to z powodu niżu demograficznego. Gmin często nie stać na utrzymanie małych szkół, gdzie w klasach uczy się po kilkoro dzieci.

Z pomocą przychodzi fundacja "Tarcza" z Nowego Sącza, która opracowała model przejmowania takich placówek (do 70-ciu uczniów) przez organizacje pozarządowe zrzeszające lokalną społeczność. Udało się to przeprowadzić m.in. w gminie Biecz w Małopolsce.

Z przejęcia szkoły wszyscy sa zadowoleni. Rodzice, bo ich dzieci będa sie uczyły w maólicznych klasach, dzieci, bo będa miały szkołę w swojej wsi i nauczyciele. Oni zachowują pracę, choć zdają sobie sprawę, że tracą część przywilejów zapisanych w Karcie Nauczyciela. Ale w przypadku likwidacji szkoły nie mieliby pracy w ogóle.

(ag)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA

Czytaj także

Polski kłopot z plagiatami

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 16:30
Eksperci oceniają, że znaczna część prac dyplomowych na polskich uczelniach powstaje metodą "kopiuj-wklej". Plagiatowanie jest jedną z chorób polskiego szkolnictwa wyższego. Jaka jest skala tego zjawiska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka jest sexy. Polska młodzież zadziwia świat

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 13:23
Czy gimnazjaliści i licealiści mogą prowadzić poważne badania naukowe? Okazuje się, że tak. Młodzi naukowcy z Polski z powodzeniem startują w zagranicznych konkursach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podkarpacie: będą duże zwolnienia nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 17:50
Kilkuset nauczycieli z Podkarpacia zagrożonych zwolnieniami. Czy tak, jak pedagodzy zwolnieni w poprzednich latach, zasilą szeregi bezrobotnych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe lekcje lekiem na szkołę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 09:45
Szybko przybywa osób rezygnujących ze szkoły. Od września około 2 tysięcy dzieci będzie się uczyć w domu - czytamy w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń