Psary stawiają na sport. I na tym wygrywają

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 20:27
To jedna z najbardziej wysportowanych gmin w Polsce! Psary, 11-tysięczna gmina w Zagłębiu Dąbrowskim, już od dawna stara się o tytuł sportowej stolicy tego regionu i stawia na inwestycje związane z rekreacją i aktywnością fizyczną.
Audio
  • Psary to jedna z najbardziej wysportowanych gmin w Polsce (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
  • Psary mają Akademię Piłkarską dla najmłodszych (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
Budowa kolejnego kompleksu sportowego w Psarach
Budowa kolejnego kompleksu sportowego w PsarachFoto: materiały promocyjne/UG Psary

Najnowsza inicjatywa to akademia piłkarska, w której 150-ciu uczniów trenuje i marzy o futbolowej karierze. Mają do dyspozycji nowoczesny Orlik, który został niedawno oddany do użytku.

- Rozwój sportowy naszych małych mieszkańców, ale także dorosłych jest dla nas priorytetem - mówi w radiowej Jedynce wójt gminy Psary Tomasz Sadłoń. Podkreśla, że jeżeli mieszkańcom przedstawi się odpowiednią ofertę, która jest dobrze przygotowana, to wielu z niej skorzysta.

W tym, że mieszkańcy licznie korzystają z mozliwości uprawiania sportu z pewnością pomaga to, że co trzeci nie ma więcej niż 25 lat, a tacy są bardziej aktywni. Gmina Psary to pierwsza zielona gmina na północ od aglomeracji górnośląskiej i stawia na rozwój budownictwa rezydencjalnego. Co roku notuje wzrost liczby mieszkańców. To zazwyczaj ludzie młodzi z dziećmi, którzy oczekują dobrej oferty edukacyjnej, ale również sportowej i rekreacyjnej.

Wójt zapewnia, że w gminie dba się zarówno o rozwój infrastruktury, takiej jak drogi, wodociągi czy kanalizacja, jak również infrastruktury sportowej. - Korzystamy przy tym ze środków pomocowych, zarówno krajowych, jak i unijnych - mówi Tomasz Sadłoń.

Psary są zwycięzcą 19. edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin w województwie śląskim. Zajęły również siódme miejsce w Polsce w kategorii gmin od 7,5 do 15 tysięcy mieszkańców.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(ag)

Zobacz więcej na temat: edukacja SPORT śląskie

Czytaj także

Śląsk: pierwsza gmina zrezygnowała z opłat za przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 07:54
Rodzice maluchów z Pawłowic w powiecie pszczyńskim zapłacą w nowym roku tylko za ich wyżywienie w przedszkolu. Gmina zrezygnowała z pobierania innych opłat - informuje "Dziennik Zachodni".
rozwiń zwiń