Rabarbar do mięs i deserów oraz... na raka

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 11:54
Na surowo, w kompocie czy pieczony, rabarbar doskonale wpływa na zdrowie naszego organizmu, a latem skutecznie gasi pragnienie. Jak się okazuje, ma także działanie antynowotworowe!
Audio
  • O właściwościach odżywczych rabarbaru z dietetyczką Małgorzatą różańską rozmawia Anna Popek (Smaki zdrowia/Jedynka)
Rabarbar doskonale nadaje się do tart, kruchego ciasta i jako nadzienie bułeczek
Rabarbar doskonale nadaje się do tart, kruchego ciasta i jako nadzienie bułeczekFoto: Glow Images/East News

- Rabarbar można jeść na surowo i wtedy ma najwięcej witaminy C oraz witaminy A. To bardzo silne antyoksydanty, które wpływają m.in. na odporność organizmu; dodatkowo witamina C wpływa na kondycję włosów, paznokci i skóry, a witamina A zapobiega ślepocie - powiedziała Małgorzata Różańska z Poradni Dietetycznej Foodarea.

Ponieważ jednak nie każdy jest w stanie jeść surowy rabarbar, ze względu na bardzo kwaśny smak, można go spożywać w postaci przetworzonej. - Kompot jest bardzo orzeźwiający, zaspokaja pragnienie. Najlepiej jednak rabarbar upiec; badania potwierdzają bowiem, że wstawienie go na 20 minut do nagrzanego piekarnika podwyższa właściwości przeciwnowotworowe rabarbaru - dodała w rozmowie z Anną Popek. 

W audycji "Smaki zdrowia" dietetyczka przyznała, że obróbka cieplna zmniejsza zawartość witamin w rabarbarze, ale przecież możemy je znaleźć także w innych produktach, warto więc skupić się na antynowotworowych właściwościach. - Ponadto, podobnie jak borówka czy żurawina, rabarbar świetnie nadaje się do sosów do mięs - powiedziała Małgorzata Różańska.

Jak taki sos przygotować? Przepis w rozmowie, do której wysłuchania zapraszamy!

Na "Smaki zdrowia" zapraszamy w każdą sobotę ok godz. 13.40; tuż po "Matysiakach" !

Anna
Anna Popek w studiu radiowej Jedynki

(asz)

Zobacz więcej na temat: diety szpinak zdrowie

Czytaj także

Surowy szpinak i owczy ser poprawią humor

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 10:00
Złość i agresja mogą być rezultatem niewłaściwej diety - ustaliła międzynarodowa grupa naukowców. Co jeść, aby widzieć świat przez różowe okulary?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smakują i cieszą oczy. Polskie truskawki są najzdrowsze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 14:30
Truskawki ze śmietaną, z kefirem, z jogurtem, albo placuszki z truskawkami. Różne formy, smaki i kolory . Trwa sezon na truskawki. Warto je jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpinak - to na nas działa!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 16:15
- Szpinak oczywiście posiada żelazo, ale nie w takich ilościach, jak sadzono i nie jest ono tak dobrze przyswajalne, jak żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych. Są jednak inne powody, dla których warto go jeść - wyjaśnia dietetyczka Małgorzata Różańska (Food Area).
rozwiń zwiń