Festiwal Kultury Żydowskiej. "Klezmer grając modli się"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 18:23
Już po raz kolejny w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie znany pianista, kompozytor i dyrygent Leopold Kozłowski da koncert wspólnie ze swoimi przyjaciółmi.
Audio
  • Leopold Kozłowski i Katarzyna Jamróz na Festiwalu Kultury Żydowskiej (Sobota z radiową Jedynką)
Leopold Kozłowski
Leopold Kozłowski Foto: PAP/Jerzy Ruciński

W krakowskiej synagodze Tempel wystąpi w niedzielę m.in. piosenkarka i aktorka Katarzyna Jamróz. Wieloletnia współpracowniczka Leopolda Kozłowskiego nie chce nazywać go "ostatnim klezmerem Galicji", jak często jest przedstawiany w mediach. - Może zmieńmy to na "ostatni taki klezmer". Bo takich jak pan Leopold nie ma. Myślę, że jest swoistym ostatnim klezmerem, który się tak zachowuje, tak gra, tak przemawia i potrafi opowiadać takie dowcipy - mówiła w "Sobocie z radiową Jedynką".

- Klezmer nie gra. Klezmer grając modli się i opowiada o swoim narodzie. I to jest wielkość tej muzyki - przedstawił z kolei swe motto Leopold Kozłowski.

Relacje z FKŻ na antenie radiowej Jedynki >>>>

Podczas niedzielnego koncertu cały repertuar wykonany będzie w języku jidisz. Katarzyna Jamróz mówiła, że przyswajanie sobie piosenek w tym języku nie nastręcza jej trudności. - Pan Leopold dobiera sobie osoby, które dobrze słyszą. W związku z tym czy w jidysz, po japońsku czy francusku, nie ma to żadnego znaczenia. Jeżeli jest to język, którym się posługuje, jest to dużo łatwiejsze. Natomiast jidisz jest bardzo podobny do języka niemieckiego. Poza tym na próbach mamy cały czas pana Leopolda. To są takie korepetycje non stop - tłumaczyła.

- Ja ich użydawiam - dopowiadał Leopold Kozłowski.

W koncercie "Leopold Kozłowski i przyjaciele" udział wezmą również Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Marta Bizoń, Halina Jarczyk, Jacek Cygan, Andrzej Róg i Jacek Hołubowski. Początek o godzinie 18.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

pg

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: słuchaj relacji w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 08:21
W Krakowie trwa 23. Festiwal Kultury Żydowskiej. Do tej pory można było m.in. wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez rabina Dovida Tsapa nazywanego "kabalistycznym deskorolkowcem". Relacje z imprezy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzułmanin i rabin w jednym zespole. "Gdy grasz pozostają tylko dobre wibracje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 15:19
- Zespół Diwan Saz, zapraszając do współpracy przedstawicieli różnych kultur i krajów udowadnia, że muzyka jest najlepszym nośnikiem porozumienia i pokoju - zapowiada Magda Mikołajczuk koncerty Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Kultury Żydowskiej: "Czyńmy pokój między sobą"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 09:10
- Ten festiwal z założenia jest nieustannym procesem edukacyjnym. My nie tylko uczymy historii, nie tylko odnosimy się do tradycji, najbardziej interesuje nas życie - mówił w "Sygnałach dnia" Janusz Makuch, dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej.
rozwiń zwiń