Marian Opania: mówią na mnie dzięcioł

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:30
Znany aktor filmowy, radiowy, teatralny i kabaretowy uwielbia rzeźbić w drewnie. Jak mówił w radiowej Jedynce, to jego własny sposób na rozmowę z Bogiem.
Audio
  • Marian Opania w życiu i na scenie (Sobota z radiową Jedynką)
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: E.Iwanicka/PR

- Może czuję trochę niedostatki wiary? Na pewno nie jest ona u mnie ślepa, tylko wątpiąca. Nazywają mnie dzięcioł, bo w czasie urlopu, zamiast chodzić na plażę, siedzę na przyzbie swojego domku w Dębkach i sobie stukam - wyznał Marian Opania w "Sobocie z radiową Jedynką".

Aktor w młodości miał duże grono wielbicielek, z czego w ogóle nie zdawał sobie sprawy. - Gdy po latach dowiedziałem się, że najpiękniejsze dziewczęta ze szkoły teatralnej, jak Ewa Wiśniewska, Magda Zawadzka, Jola Zykun, czy Anna Seniuk, chodziły i maślanymi oczami patrzyły na mój występ w "Polach zielonych" na 4. roku, byłem ogromnie zdziwiony. Zapytałem, dlaczego nic mi nie powiedziały. Byłem nieduży, piegowaty i miałem kompleksy z powodu swojego wyglądu. Przez lata z tym walczyłem i jakoś w końcu mi to minęło - stwierdził.

Jedną z najważniejszych ról w dorobku Mariana Opani jest redaktor Winkel w filmie "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy. Jak przyznaje aktor, przyszła ona w momencie, gdy znalazł się w trudnym momencie swojej kariery. - Bardzo długo dostawałem role bardzo młodych ludzi. Mając lat 28, grałem w telewizji 14-letniego Tomka Sawyera. Pod koniec lat 70. jako trzydziestokilkulatek osiwiałem, przytyłem i skończyły się dla mnie wiodące role. Było to bardzo bolesne i wtedy pojawiła się propozycja roli u Andrzeja Wajdy - wspominał.

Początkowo Marian Opania był "przymierzany" do mniejszej roli, ale po zdjęciach próbnych "Człowieka z żelaza" okazało się, że jednak zagra głównego bohatera.

Rozmawiała Anna Stempniak.

pg

Czytaj także

Magdalena Cielecka: współcześni Dulscy dbają tylko o wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 22:23
Po 21 latach Marcin Wrona nakręcił dla Teatru Telewizji nową, uwspółcześnioną wersję spektaklu "Moralność Pani Dulskiej". W głównej roli wystąpiła Magdalena Cielecka, która z trudnym zadaniem poradziła sobie doskonale. Potwierdza to nagroda na tegorocznym Festiwalu "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Seweryn: Katarzyna Figura jest idealną aktorką do odtworzenia tej roli

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 18:29
28 czerwca w Teatrze Polonia w Warszawie premiera przedstawienia "Kalina" poświęconego charyzmatycznej aktorce, legendzie polskiego kina i kabaretu Starszych Panów, Kalinie Jędrusik. O spektaklu opowiada Maria Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyniec sam na sam z Trybałą

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 19:55
- To były trzy miesiące ciekawej pracy naszego duetu. Choć z Marzeną pracujemy w Teatrze Ateneum od wielu lat, znamy się od 20, to praca nad "Pocałunkiem" sprawiła, że poznaliśmy się na nowo - opowiadają Marzena Trybała i Krzysztof Tyniec w "Spotkaniu z Mistrzem".
rozwiń zwiń