Kaszubi chcą być narodem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 18:08
Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej - Kaszëbskô Jednota walczy o uznanie Kaszubów za odrębny naród. Co ciekawe pomysłu nie popiera główna organizacja Kaszubów, czyli Zjednoczenie Kaszubsko-Pomorskie, gdyż uważa, że jest oderwany od rzeczywistości.
Audio
  • Kaszubi chcą być odrębnym narodem (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
Kaszubi z flagą regionu
Kaszubi z flagą regionuFoto: wikipedia/Marek Kwidziński (Kaszeba on csb.wiki)

Dwa tygodnie temu odbył się zjazd Kaszubów, w którym uczestniczył również prezydent. Kaszubi ze Stowarzyszenia zwrócili się do Bronisława Komorowskiego, aby poparł ich starania o uznanie Kaszubów za naród.

- Jest to walka o to, co i tak jest faktem - mówią Mateùsz Meyer i Adam Hebel ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej - Kaszëbskô Jednota. Podkreślają, że spełniają wszelkie definicje narodu. Zresztą nie jest to nic nowego, bo o uznanie Kaszubów za naród walczył już Florian Ceynowa w połowie XIX wieku.

Goście radiowej Jedynki wyjaśniają, że status narodu pozwoliłby lepiej chronić tożsamość kaszubską, w tym ułatwiłby naukę języka kaszubskiego w szkołach.

Na razie odzew jest niewielki. Stowarzyszenie opracowało trzy projekty zmian w obowiązujących przepisach i przekazało je rządowi oraz sejmowej Komisji do spraw Mniejszości Narodowych. Dostało odpowiedź, że może w przyszłym roku projekty zostaną rozpatrzone.

18 sierpnia już po raz drugi będzie organizowane Święto Kaszubskiej Flagi.  - W ubiegłym roku zainteresowanie wywieszeniem żółto-czarnej flagi przeszło najśmielsze oczekiwania - mówią Meyer i Hebel w audycji "Teren mniej zabudowany". Upamiętnia powstanie 18 sierpnia 1929 roku Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów. Jego działacze zapewniali wówczas, że nie dążą do separatyzmu, gdyż odrębność narodowa nie oznacza odrębności państwowej. Aby to podkreślić obok flag kaszubskich wywieszano flagi polskie.

Z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2011 roku wynika, że poczucie przynależności do dwóch - polskiej i kaszubskiej - wspólnot deklaruje 233 tysięcy osób. Z kolei 18 tysięcy z przyznaje się do wyłącznie tożsamości kaszubskiej.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Czytaj także

Kolejna dawka kaszubskiego popu (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 10:40
Zobaczcie teledysk Very Korthals do piosenki "Było, minęło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Stenka i kompleksy? "Pewnie, przecież jestem z maleńkiej wsi"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 18:36
- Dziś doceniam to miejsce i uwielbiam je. Przy każdej okazji powtarzam, że jestem Kaszubką - mówiła popularna aktorka w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne potrawy z Kaszub

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 11:46
Każdy region Polski ma swe specyficzne potrawy wigilijne przyrządzane na różne sposoby. Choć we wszystkich obowiązkowy jest karp.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaszubi piszą do premiera "Związki partnerskie to przekroczenie granic"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 09:33
Kaszubi bronią wartości rodziny. Zbierają podpisy pod apelem, który wyślą do premiera - czytamy w "Naszym Dzienniku".
rozwiń zwiń