Festiwal Szekspirowski. "Tytus Andronikus" niczym przepowiednia dla Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 20:31
Tegorocznemu Festiwalowi Szekspirowskiemu towarzyszy międzynarodowa konferencja "Języki władzy/Języki sztuki". Za punkt wyjścia do dyskusji służy uczestnikom "Tytus Andronikus", jedna z pierwszych sztuk Williama Szekspira.
Audio
  • Prof. Tadeusz Sławek o sztuce "Tytus Andronikus" (Sobota z Radiową Jedynką)
  • Fabułę tragedii Williama Szekspira przybliża prof. Małgorzata Grzegorzewska (Kultura w radiowej Jedynce)
  • O swoich inscenizacjach historii Tytusa Andronikusa opowiadają: Wojtek Klemm i Mateusz Pakuła (Kultura w radiowej Jedynce)
  • Ewolucja Andronikusa na przestrzeni czasów - prof. Jerzy Limon (Kultura w radiowej Jedynce)
William Szekspir
William SzekspirFoto: National Portrait Gallery, London/Wikipedia

W czterodniowej konferencji "Języki władzy/Języki sztuki" uczestniczą wybitni teatrolodzy, filozofowie, antropolodzy i publicyści. Wielu z nich, w tym prof. Tadeusz Sławek, jest zgodnych, że "Tytus Andronikus" to sztuka o kondycji dzisiejszej Europy.

- Europy, która najogólniej mówiąc straciła swoje silne metafizyczne podstawy. Co więcej straciła także język. Dała sobie wydrzeć język, tak jak wydarto go jednej z głównych bohaterek "Tytusa Andronikusa". Zamieniła ten język na języki związane z ekonomią, administracją, bankowością. Natomiast te języki, które mówiłyby o doświadczeniach źródłowych, które pozwalają fundować takie pojęcia, jak sprawiedliwość, braterstwo czy solidarność ludzka, jeżeli w ogóle jeszcze istnieją, to są w głębokim kryzysie albo są wycofane na bardzo dalekie zaplecze. Wydaje mi się, że ta sztuka jest właśnie o tym - mówi prof. Tadeusz Sławek.

Festiwal Szekspirowski. Jan Klata mierzy się z legendą "Tytusa Andronikusa" >>>

Konferencja "Języki władzy/Języki sztuki" odbywa się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i zakończy się w niedzielę 4 sierpnia. Natomiast cały 17. Festiwal Szekpirowski potrwa dwa dni dłużej, do wtorku 6 sierpnia.

Radiowa Jedynka jest patronem imprezy.

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podpis Szekspira na wystawie w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 13:33
Przez cztery najbliższe miesiące w siedzibie miejskich archiwów Londynu można oglądać wielką rzadkość – podpis Williama Szekspira.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa szekspirowskie w Trójmieście

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:00
Twórcy z Gruzji, Chorwacji, Niemiec, Rumunii i z Polski wystąpią na Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście. - To, co pokażemy jest bardzo wysmakowane i może zaskakiwać - mówił prof. Limon, dyrektor artystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Szekspirowski. Jan Klata mierzy się z legendą "Tytusa Andronikusa"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 12:46
Już po raz 17. rozpoczął się w Trójmieście Festiwal Szekspirowski. - Wyjątkowym wydarzeniem będzie cykl paneli dyskusyjnych, do których pretekstem są dwie ważne inscenizacje "Tytusa Andronikusa" - mówił w Jedynce prof. Jerzy Limon, dyrektor imprezy.
rozwiń zwiń