Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 18:00
- Zadziałało kilka spraw, w tym fantastyczna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, talent Antoniego Marianowicza i piosenki Jerzego Wasowskiego - powiedział w radiowej Jedynce o kulisach powstawania musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" Borys Lankosz.
Audio
  • Borys Lankosz i Joanna Kulig o musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Borys Lankosz
Borys LankoszFoto: T.Jaremczak/PR

Borys Lankosz jest reżyserem. Jego debiut fabularny "Rewers" zdobył na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2009 roku w Gdyni główną nagrodę - Złote Lwy. Za sequel jednak się się nie zabiera. Przyznaje, że "Rewers" do tego się nie nadaje. - Obiecuję, że wkrótce będzie mój nowy film - powiedział Lankosz.

Ostatnio opowiedział nam musical "Pamiętnik Pani Hanki". To komedia muzyczna o zabarwieniu kryminalnym. Satyra na życie polskich wyższych sfer z lat 30, sentymentalna podróż w atmosferę przedwojennej Warszawy, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Znalazło się w nim 16 kompozycji Jerzego Wasowskiego w aranżacji Grzecha Piotrowskiego. Autorem scenariusza oraz słów do wszystkich piosenek jest Antoni Marianowicz.

Borys Lankosz podkreśla, że pomysł wyreżyserowania musicalu narodził się, gdy usłyszał zupełnie nieznane piosenki Wasowskiego. - Kiedy po raz pierwszy dostałem tę płytę do przesłuchania i włączyłem ją to miałem ciarki. Jego obecność była bardzo fizyczna. Miałem wrażenie, że jest gdzieś w pokoju i gra dla mnie na fortepianie. Później przyszła lektura książki - przyznał reżyser.
Jego zdaniem ważny był też moment, jak te piosenki zostaną zaaranżowane. - W większości sesji brałem udział. Wiedziałem, że od początku energia i atmosfera jest bardzo dobra, że szykuje się coś niezwykłego. Myślę, że aktorzy też to poczuli. To jest też bardzo dobrze napisane przez starych mistrzów, którzy doskonale wiedzieli jak konstruować opowieści - powiedział Lankosz.
W musicalu wystąpiła m.in. Joanna Kulig. Jak podkreśla było to duże przeżycie. - Bardzo dobrze z Borysem się pracowało. Byliśmy teamem - powiedziała aktorka. Jej marzeniem jest, by musical przenieść na deski teatru, by powstał z tego regularny spektakl.

Na razie jednak musical "Pamiętnik Pani Hanki” czeka premiera telewizyjna. Zostanie pokazana w TVP1 w dwóch odcinkach: 9 września godz. 20.20 i 16 września o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji.

Z Borysem Lankoszem i Joanną Kulig rozmawiał Zbigniew Krajewski

tj

Czytaj także

Dla Zanussiego może poszaleć, dla Kamińskiego zrobi wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:02
Można powiedzieć, że aktorka Agnieszka Grochowska ma szczęście do wielkich reżyserów. Zagrała Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie spotkała się na planie z Januszem Kamińskim, a teraz pracuje u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Obce ciało” .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siergiej Łoźnica: z pesymistycznym spojrzeniem na ludzkość mam rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 20:30
- Człowiek jest z zasady patologiczny. Moralność nie jest mu przypisana. Jeśli czegoś nie robimy, to nie dlatego, że tego nie należy robić. To dlatego, że boimy się kary - powiedział Jedynce reżyser Siergiej Łoźnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: dla ojca najważniejsza była matematyka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:33
- W każde wakacje wypełniał kolejne kajeciki i w końcu rozwiązał problem zależności miedzy muzyką i matematyką. Nikt jednak nie wie, jakie było rozwiązanie - przyznał w Muzycznej Jedynce Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Barciś: Czerepach z Rancza to inteligentny polityk

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 15:03
- Wykorzystuje ludzką głupotę i okoliczności po to, żeby zdobyć władzę. Tak jak robi większość polityków w naszym kraju - powiedział w audycji "Lato z Radiem" aktor Aktor Barciś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Gołębiewski: między rolami pracuję u pana Romana w klimatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 12:00
Gość "Lata z radiem" przyznaje, że aktorstwo w jego życiu to przypadek. Kiedy nie gra, aby zarobić "podwija rękawy i idzie do budowlanki". - Muszę utrzymać rodzinę, tylko ja pracuję - zaznacza Gołębiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usłyszeć, dotknąć i doznać strachu. Kino Davida Lyncha

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 20:03
- Filmy Davida Lyncha mają to do siebie, że są rzeczywistością emocjonalną. Pokazującą schizofrenię, stan paranoi bohaterów. Rozpadają się w ciąg strumieni, nad którymi nikt nie panuje poza naszymi emocjami - powiedział w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń