Pamiętnik Pani Hanki. Borys Lankosz: precyzyjna intryga szpiegowska

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 18:00
- Zadziałało kilka spraw, w tym fantastyczna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, talent Antoniego Marianowicza i piosenki Jerzego Wasowskiego - powiedział w radiowej Jedynce o kulisach powstawania musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" Borys Lankosz.
Audio
  • Borys Lankosz i Joanna Kulig o musicalu "Pamiętnik Pani Hanki" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Borys Lankosz
Borys LankoszFoto: T.Jaremczak/PR

Borys Lankosz jest reżyserem. Jego debiut fabularny "Rewers" zdobył na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2009 roku w Gdyni główną nagrodę - Złote Lwy. Za sequel jednak się się nie zabiera. Przyznaje, że "Rewers" do tego się nie nadaje. - Obiecuję, że wkrótce będzie mój nowy film - powiedział Lankosz.

Ostatnio opowiedział nam musical "Pamiętnik Pani Hanki". To komedia muzyczna o zabarwieniu kryminalnym. Satyra na życie polskich wyższych sfer z lat 30, sentymentalna podróż w atmosferę przedwojennej Warszawy, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Znalazło się w nim 16 kompozycji Jerzego Wasowskiego w aranżacji Grzecha Piotrowskiego. Autorem scenariusza oraz słów do wszystkich piosenek jest Antoni Marianowicz.

Borys Lankosz podkreśla, że pomysł wyreżyserowania musicalu narodził się, gdy usłyszał zupełnie nieznane piosenki Wasowskiego. - Kiedy po raz pierwszy dostałem tę płytę do przesłuchania i włączyłem ją to miałem ciarki. Jego obecność była bardzo fizyczna. Miałem wrażenie, że jest gdzieś w pokoju i gra dla mnie na fortepianie. Później przyszła lektura książki - przyznał reżyser.
Jego zdaniem ważny był też moment, jak te piosenki zostaną zaaranżowane. - W większości sesji brałem udział. Wiedziałem, że od początku energia i atmosfera jest bardzo dobra, że szykuje się coś niezwykłego. Myślę, że aktorzy też to poczuli. To jest też bardzo dobrze napisane przez starych mistrzów, którzy doskonale wiedzieli jak konstruować opowieści - powiedział Lankosz.
W musicalu wystąpiła m.in. Joanna Kulig. Jak podkreśla było to duże przeżycie. - Bardzo dobrze z Borysem się pracowało. Byliśmy teamem - powiedziała aktorka. Jej marzeniem jest, by musical przenieść na deski teatru, by powstał z tego regularny spektakl.

Na razie jednak musical "Pamiętnik Pani Hanki” czeka premiera telewizyjna. Zostanie pokazana w TVP1 w dwóch odcinkach: 9 września godz. 20.20 i 16 września o godz. 20.20 w Teatrze Telewizji.

Z Borysem Lankoszem i Joanną Kulig rozmawiał Zbigniew Krajewski

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla Zanussiego może poszaleć, dla Kamińskiego zrobi wszystko

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 15:02
Można powiedzieć, że aktorka Agnieszka Grochowska ma szczęście do wielkich reżyserów. Zagrała Danutę Wałęsę w filmie Andrzeja Wajdy. Dwukrotnie spotkała się na planie z Januszem Kamińskim, a teraz pracuje u boku Krzysztofa Zanussiego przy filmie "Obce ciało” .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siergiej Łoźnica: z pesymistycznym spojrzeniem na ludzkość mam rację

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 20:30
- Człowiek jest z zasady patologiczny. Moralność nie jest mu przypisana. Jeśli czegoś nie robimy, to nie dlatego, że tego nie należy robić. To dlatego, że boimy się kary - powiedział Jedynce reżyser Siergiej Łoźnica.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Wasowski: dla ojca najważniejsza była matematyka

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 17:33
- W każde wakacje wypełniał kolejne kajeciki i w końcu rozwiązał problem zależności miedzy muzyką i matematyką. Nikt jednak nie wie, jakie było rozwiązanie - przyznał w Muzycznej Jedynce Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Barciś: Czerepach z Rancza to inteligentny polityk

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 15:03
- Wykorzystuje ludzką głupotę i okoliczności po to, żeby zdobyć władzę. Tak jak robi większość polityków w naszym kraju - powiedział w audycji "Lato z Radiem" aktor Aktor Barciś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Gołębiewski: między rolami pracuję u pana Romana w klimatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 12:00
Gość "Lata z radiem" przyznaje, że aktorstwo w jego życiu to przypadek. Kiedy nie gra, aby zarobić "podwija rękawy i idzie do budowlanki". - Muszę utrzymać rodzinę, tylko ja pracuję - zaznacza Gołębiowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Usłyszeć, dotknąć i doznać strachu. Kino Davida Lyncha

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 20:03
- Filmy Davida Lyncha mają to do siebie, że są rzeczywistością emocjonalną. Pokazującą schizofrenię, stan paranoi bohaterów. Rozpadają się w ciąg strumieni, nad którymi nikt nie panuje poza naszymi emocjami - powiedział w Dwójce krytyk filmowy Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń