Janusz Kukuła: ogłaszamy konkurs na słuchowisko o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 19:24
- Inspiracją jest skala zjawiska emigracji. Czas poważnie za tę tematykę się zabrać. Liczę, że rezultaty przejdą nasze oczekiwania, że pojawią się ważne utwory. Podejmą próbę diagnozy zjawiska przy całej różnorodności. To jest życie. Chcemy je utrwalić - powiedział w radiowej Jedynce Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła o konkursie na słuchowisko o emigracji oraz o planach Teatru Polskiego Radia (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz KukułaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Teatr Polskiego Radia wraz z Muzeum Emigracji w Gdyni ogłasza otwarty konkurs na scenariusz słuchowiska o najnowszej polskiej emigracji. - Będą wysokie nagrody. Te słuchowiska, które wygrają, będą zrealizowane - zapewnił w radiowej Jedynce Janusz Kukuła.
Jak podkreślił w świecie nie ma nic takiego, czego nie można opowiedzieć. Nie ma doświadczenia człowieka, którego nie odwzorowujemy z języku. - Staramy się. Teatr Polskiego Radia zapraszając najwybitniejszych pisarzy i aktorów chce bawić i uczyć jednocześnie - powiedział Kukuła. Tym razem Teatr Polskiego Radia zaprasza wszystkich do otwartego konkursu. Słuchowisko nie powinno jednak przekraczać 30-32 stron maszynopisu i trwać dłużej niż 45 minut.
Janusz Kukuła przypomniał, że tematyka emigracyjna pojawia się w polskiej literaturze i sztuce, ale z nastawieniem ironicznym. - "Emigranci" Sławomira Mrożka to bardzo krzywe zwierciadło. Również Janusz Zaorski nakręcił film "Szczęśliwego Nowego Jorku". Emigracja to mieszanka nieudaczników, którym w Polsce się nie powiodło. Chcemy to przełamać. Nie patrzeć z przymrużeniem oka. To jest taki sam świat, jak nasz. Nie wartościujemy tego. Zobaczymy co nam los przyniesie - powiedział Kukuła.

Zobacz szczegóły konkursku na słuchowisko o polskiej emigracji >>>

Janusz Kukuła przedstawił też plany Teatru Polskiego Radia na najbliższą przyszłość. We wrześniu,  wraz z jesienną ramówką rozpoczniemy "mistrzem nad mistrze", słuchowiskiem Andrzeja Mularczyka "Wróżka wszystko wie, wróżka wszystko widzi". - To komedia pomyłek oszustw i kłamstw z czasów stanu wojennego - powiedział Kukuła. Natomiast 7 września dziennikarze radiowej Jedynki wystąpią w niezwykłym słuchowisku "Zemsta" Aleksandra Fredry. - Wymyśliłem to w ten sposób, że w poszczególnych scenach będą różni dziennikarze. Myślę, że wystąpi 15-18 osób - powiedział Kukuła. W sumie do końca roku będą aż 53 premiery Teatru Polskiego Radia.

Z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą rozmawiał Zbigniew Krajewski.

tj

Czytaj także

Dwa Teatry i Henryk Talar: uczestniczyłem w nabożnym misterium

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 12:04
- Warto być aktorem dla takich spotkań, jak w przypadku "Proroka Ilji", bo wtedy mówi się w jakiejś sprawie i w czyimś imieniu - mówił Henryk Talar podczas Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Polskiego Radia - uchylamy drzwi do świata wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 14:10
Czujesz, że masz potencjał, żeby napisać scenariusz i marzy ci się własna produkcja radiowa? Weź udział w naszym konkursie i stwórz multimedialne widowisko na miarę XXI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napisz scenariusz słuchowiska o emigrantach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 13:27
Muzeum Emigracji w Gdyni we współpracy z Programem III Polskiego Radia i Teatrem Polskiego Radia ogłasza konkurs otwarty na scenariusz słuchowiska poświęconego tematowi emigracji.
rozwiń zwiń