Porzeczki to samo zdrowie. Warto je jeść

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 14:48
Czarne, czerwone, czy białe - kolor nieważny - wszystkie porzeczki są bardzo zdrowe i świetnie wpływają na nasz organizm.
Audio
  • Dietetyk o zaletach porzeczek (Smaki zdrowia/Jedynka)
Czerwona porzeczka
Czerwona porzeczkaFoto: Wikipedia/Jerzy Opioła

Niestety nie cieszą się zbyt dużą popularnością. - Być może dlatego, że mają kwaskowy smak - wyjaśnia dietetyk Małgorzata Różańska. Polacy preferują bardziej słodkie owoce. A to błąd. Bo porzeczki są wyjątkowo zdrowe.
Zawierają przede wszystkim dużo witaminy C, o wiele więcej niż cytrusy uważane za główne jej źródło. - 100 g czarnej porzeczki zawiera ponad 100 mg witaminy C, czyli trzy razy więcej niż dzienne zapotrzebowanie człowieka - mówi dietetyk w audycji "Smaki zdrowia". Powszechnie kojarzymy tę witaminę jako lek przeciwko przeziębieniom. Ale ma ona o wiele szersze działanie. Dzięki niej mamy jędrną skórę, co zainteresować może kobiety, które pragną ładnie wyglądać.

Zapas witaminy C trzeba stale uzupełniać, bo po pewnym czasie rozpada się ona, a ponadto organizm wykorzystuje jej tylko tyle, ile w danym momencie potrzebuje. Tak więc nie można najeść się na zapas.
Witamina C pomaga też w gojeniu się ran i zapobiega oparzeniom słonecznym. Porzeczki obniżają także ciśnienie. Są bardzo mało kaloryczne, więc jeśli ktoś myśli o zrzuceniu wagi, to powinien się nimi zainteresować. Ale bez góry cukru ze śmietaną. Bardzo dobre są koktajle z porzeczek.
Zbiory porzeczek przypadają na lipiec. Ale od czego są przetwory!
Rozmawiała Anna Popek.
(ag)

Zobacz więcej na temat: owoce witaminy zdrowie

Czytaj także

Lekarz obala mit witaminy C: może być groźna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 09:42
- Niezbędną, dzienna dawkę witaminy C spokojnie przyswoimy jedząc warzywa i owoce. Niestety Polacy coraz częściej przedawkowują witaminy - ostrzegał w radiowej Jedynce dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za dużo, za słodko, zbyt chaotycznie, za tłusto. Oto dieta naszych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 11:56
Jeśli dołożymy do tego brak ruch, to nie ma się co dziwić, że potem mamy cała masę najmłodszych cierpiących na różne choroby i schorzenia. Jak więc karmić nasze dzieci, by były zdrowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tych statystykach Polacy przodują

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 08:51
Próchnica atakuje nasze zęby. Gorzej jest tylko na Węgrzech i w Estonii. Mniej niż co trzeci Polak ma własne, zdrowe zęby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owoce chronią przed cukrzycą

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 16:11
Duże ilości owoców w diecie mogą chronić przed cukrzycą. Tak wynika z badań amerykańskich naukowców, którzy analizowali dietę 187 tys. ludzi.
rozwiń zwiń