Potocka - Ciechowski. "Niesamowite spotkanie dwóch twórczych dusz"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:35
- W euforii początku naszego związku powstał teledysk do utworu "Ciało", a w "Piosence dla Weroniki", jako mama i tata, śpiewamy o wielkiej miłości. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że to wszystko tak się skończy... - w radiowej Jedynce Małgorzata Potocka wspomina lata życia i pracy z Grzegorzem Ciechowskim.
Audio
  • Małgorzata Potocka o życiu i pracy z Grzegorzem Ciechowskim oraz książce "Obywatel i Małgorzata" (Sobota z radiową Jedynką)
Małgorzata Potocka
Małgorzata PotockaFoto: PR/E. Iwanicka

Małgorzata Potocka , aktorka, reżyser i producentka filmowa, była przy powstawaniu wielu z najpiękniejszych piosenek Grzegorza Ciechowskiego: pierwsza czytała tekst, pierwsza słuchała. I choć wyrażała swoje uwagi oparte na wykształceniu oraz doświadczeniu w pracy reżyserskiej i producenckiej, a także współtworzyła z Obywatelem G.C. teledyski, to - jak podkreśla w radiowej Jedynce - twórczość Ciechowskiego sama w sobie była bardzo filmowa, fabularna. - Każda z tych piosenek jest etiudą, którą można nakręcić. On miał w głowie te sceny i melodie... przy całym ogniu, który się z niego wydobywał, buncie, który miał w sobie - opowiada w "Sobocie z radiową Jedynką".

/

Dziesięć lat wspólnego życia i pracy artystka opisała w książce "Obywatel i Małgorzata". Dzięki niezwykle szczerej rozmowie z Krystyną Pytlakowską powstał wyjątkowy portret muzyka, kreślony z wielką miłością, pełen opisów życia codziennego, uzupełniony o unikatowe zdjęcia i fragmenty dzienników.

- On był osobą spełnioną. Nie potrzebował pomocy, potrzebował siły, by dodać mu skrzydeł. Był introwertykiem; ja byłam "czołg" i burza przed nim idąca - mówi Potocka w radiowej rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim .

W studiu Jedynki artystka opowiadała o życiu codziennym, charakterze i sposobie pracy muzyka. - Kiedy pisał tekst, siedział sam albo leżał długo, po czym wstawał i ten tekst już był gotowy. On tylko go zapisywał - wspomina.

Jeden z najpiękniejszych tekstów powstał do "Piosenki dla Weroniki" dedykowanej córce ze związku z Potocką. - Zaśpiewała to przepięknie Kayah. Grzegorz wrócił do domu i powiedział "słuchaj, wszystko jest pięknie, ale czegoś mi brak. Chodź do studia, wydaje mi się, że Ty i ja powinniśmy to zaśpiewać, spróbuj" - wspomina gość Jedynki.

Jak rodzina i przyjaciele przeżyli śmierć Grzegorza Ciechowskiego? Jak powstał teledysk do utworu "Ciało"? Z czym dla Małgorzaty Potockiej wiązała się praca nad książką "Obywatel i Małgorzata"?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!


Grzegorz Ciechowski, lider zespołu Republika, ale także solista, kompozytor, autor tekstów i producent, zmarł 22 grudnia 2001 roku.

Książka "Obywatel i Małgorzata" ukaże się 11 września.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

(asz)

Czytaj także

Zlot miłośników Republiki. Biała flaga znów załopocze

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 11:45
W sobotę w Toruniu spotkają się fani legendarnego zespołu rockowego. Dzień Białej Flagi upłynie pod znakiem wspomnień i wspaniałej muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grzesiek w ogóle nigdy nie chorował, to był facet jak byk"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 07:00
Tak kolegę z zespołu zapamiętał Leszek Biolik. Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku. Odszedł 11 lat temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechotą do lata, czyli dyskretna moc aluzji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 12:27
W audycji "Daję słowo" jak zwykle nie zabrakło aluzji do najnowszych wydarzeń politycznych. Na tapecie znaleźli się m.in. Janusz Piechociński i agent Tomek. Prowadzący Krzysztof Materna i Grzegorz Markowski wspominali również Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń