Dawid Ogrodnik o filmie "Chce się żyć": postawiłem wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:10
- Ta rola była dla mnie priorytetem, ważniejsza niż relacje z rodziną - powiedział w radiowej Jedynce odtwórca głównej roli w filmie Macieja Pieprzycy.
Audio
  • Dawid Ogrodnik o filmie "Chce się żyć" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Kadr z filmu Chce się żyć
Kadr z filmu "Chce się żyć" Foto: materiały prasowe Gdynia - Festiwal Filmowy/fpff.pl

Filmy "Ida” Pawła Pawlikowskiego, "W imię” Małgorzaty Szumowskiej, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego i właśnie "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy wymieniane są wśród faworytów do głównej nagrody 38. Gdynia-Film Festiwal.

W "Chce się żyć"  Dawid Ogrodnik stworzył wybitną kreację, porównywana do roli Leonardo di Caprio w filmie "Co gryzie Gilberta Grape’a". Gra w nim chłopaka chorego na porażenie mózgowe. Film oparty jest na faktach, na prawdziwej historii Przemka, który po latach okazał się sprawny intelektualnie.

Dawid Ogrodnik spotkał się z Przemkiem. Przed filmem "Chce się żyć" powstał zresztą dokument pt. "Jak motyl”. - Spotkaliśmy się może cztery razy. Sama penetracja tego środowiska trwała nieustannie dwa miesiące - przyznał Ogrodnik. Przemek nie mówi, ale ma bogate wnętrze. Jest sprawny intelektualnie, wszystko czuje i wie. Wykonuje też ruchy typowe dla osób z porażeniem mózgowym. Dlatego, przygotowując się do tej roli, Ogrodnik potrzebował konsultacji z pantomimistą. - To poszerzyło wachlarz możliwości mojego bohatera - powiedział aktor.

Najważniejsze jednak było obserwowanie Przemka. - Jego zachowanie, wrażliwość... żeby zobaczyć jakim jest w środku człowiekiem, żeby przestać patrzeć przez barierę jego ograniczenia, a bardziej zobaczyć jego wnętrze... To mnie fascynowało. Zobaczyłem, że pod otoczką, która niewiele mówi i skłania do dystansu, kryje się wspaniały człowiek. Taki sam jak my - przyznał aktor.

Z Dawidem Ogrodnikiem rozmawiała Joanna Sławińska

Radiowa Jedynka jest patronem 38. Gdynia-Film Festiwal. Jego zwycięzców poznamy w sobotę wieczorem. Podsumowanie imprezy na naszej antenie w niedzielę, 15 września, po godzinie 20.00.

tj

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Banasiuk: w filmie "Płynące wieżowce" otwieram się

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 18:01
- Siedzisz w kinie i czujesz widownię. Czujesz, że Cię obserwują w intymnej sytuacji. Dopuszczasz ich do siebie. To jak pisanie piosenki. Chyba nie potrafiłbym pisać i przedstawiać tego ludziom. Mam wrażenie, że wtedy bym się zdradził - powiedział w rozmowie z Joanną Sławińską aktor Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal. Łódzka filmówka świętuje okrągły jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 15:54
Czwartek na 38.Gdynia Film Festiwal należał będzie do Łódzkiej Szkoły Filmowej. Z okazji zbliżającej się 65. rocznicy utworzenia tej prestiżowej uczelni dojdzie do spotkania z wykładowcami i znanymi absolwentami łódzkiej filmówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szumowska: "W imię" nie jest atakiem na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 15:16
- Chcieliśmy zrobić film, który będzie ludzi obchodził, będzie angażował ich emocjonalnie w historię, niezależnie od tego, jaki temat podnosi - mówiła w Jedynce reżyserka Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Owacja na stojąco dla Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:46
W piątek wieczorem Roman Polański wziął udział w uroczystym pokazie jego komedii "Wenus w futrze", który zorganizowano na 38. festiwalu filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal filmowy w Gdyni. Faworytami "Ida", "Chce się żyć" i "Płynące wieżowce"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 09:56
Dobiega końca 38. edycja imprezy. W sobotę wieczorem poznamy laureatów Złotych Lwów. Krytycy i dziennikarze mają już swoich faworytów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" na Festiwalu w Gdyni - nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 14:27
- Lubię filmy, które są nieprzewidywalne, w których od początku nie bardzo wiadomo, do czego to zmierza i nie widać tej całej narracyjnej mechaniki - mówił w Jedynce Paweł Pawlikowski, polsko-brytyjski reżyser. Już dziś okaże się, czy jego "Ida" zdobędzie w Gdyni Złote Lwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Wręczono Światłoczułą Nagrodę Publiczności

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 15:12
Jeszcze przed galą Złotych Lwów, na festiwalu filmowym w Gdyni odbyła się tzw. Mała Gala. Nagrody otrzymali na niej twórcy młodego kina.
rozwiń zwiń