ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:08
Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej.
Audio
  • Maciej Orański, autor książki "Abba w Polsce", o koncercie Abby w Studio 2. (PR, 2013)
Program ABBA w Studio 2. Od lewej: Bjrn Ulvaeus, Agnetha Fltskog, Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson
Program "ABBA w Studio 2". Od lewej: Björn Ulvaeus, Agnetha Fältskog, Anni-Frid Lyngstad, Benny AnderssonFoto: PAP/TVP/Archiwum

W 1976 roku zespół nagrał w TVP program telewizyjny "ABBA w Studio 2". Był to jedyny przypadek w historii polskiego show-biznesu, gdy niekwestionowana gwiazda muzyki przyjechała do Polski na chwilę przed wydaniem swojej, jeśli nie najlepszej, to na pewno najpopularniejszej płyty.

- Utwory "Knowing me, knowing you" i "Money, money, money" miały wtedy światową premierę. Wyobraźmy sobie, że Michael Jackson przyjechałby do Polski z promocją albumu "Thriller". To było takie wydarzenie. ABBA po płycie "Arrival" stała się światową gwiazdą - powiedział w "Sobocie z radiową Jedynką" Maciej Orański, autor książki "ABBA w Polsce".

Koncert otwierała scena zejścia ze schodów z piosenką "Dancing Queen". Maciej Orański siedział wtedy przed telewizorem. Tłumaczy, że z zejściem ze schodów związana jest niesamowita historia. - Muzycy mieli świadomość, że są na wysokości ponad 6 metrów. Schody były bez balustrady. Reżyser programu musiał długo namawiać Agnethę i Fridę, by odważyły się z nich zejść. Pomogli Benny i Bjorn schodząc na próbę po schodach wyłożonych folią. Dopiero po tym dziewczyny zdecydowały, że też to zrobią. To zejście było piękne - podkreślił Orański.

Kultura w Jedynce. Słuchaj więcej >>>

Z przyjazdem ABBY do Polski związanych jest więcej takich historii. - Był w Szwecji biznesmen, który próbował zrobić interes na płytach w zamian za dżem firmy Krakus. Nie wyszło mu, ale u menedżera ABBY pracował polski architekt Michał Borowski. Zapytano go, czy nie zechciałby pośredniczyć w tym przedsięwzięcia. Dzięki jego zabiegom podpisano umowę na dwie płyty ABBY. Michał Borowski dał impuls do przyjazdu zespołu do Polski - powiedział Orański.

W tej sprawie nie wszystko jest jednak do końca wyjaśnione. Wiele osób nie wierzy, że nie poszły za tym żadne pieniądze. - Podobno w grę wchodził też zielony groszek. Polska handlowała wtedy wymiennie towarami, nie miała dewiz - przypomniał Orański.

Z pobytu w Polsce byli też zadowoleni muzycy ABBY. Mogli pokazać nagranie koncertu na świecie, a bardzo im zależało na promocji. Tym bardziej, że był to świetnie przygotowany program, z bardzo dobrą scenografią, która broni się nawet po latach. Do dzisiaj fani ABBY na świecie mówią, że był lepszy od produkcji zachodnich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Zbigniewa Krajewskiego z Maciejem Orańskim o jedynym w Polsce koncercie zespołu ABBA.

tj

Czytaj także

W Sztokholmie powstało muzeum zespołu ABBA

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 13:08
Fani legendarnej czwórki, która sprzedała ponad 370 milionów płyt, będą mogli zwiedzać obiekt od wtorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zlicytowano największy zbiór prywatnych pamiątek po zespole ABBA

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 17:22
Pamiątki po słynnym szwedzkim zespole ABBA sprzedano na aukcji w Sztokholmie za 560 tys. szwedzkich koron (65 tys. euro).
rozwiń zwiń