Anna Cieślak: przestałam bać się widzów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 21:44
- Jestem na takim etapie życia, że nie boję się już widza. Kiedyś się bałam, bo chciałam mu udowodnić, że dobrze przed nim zagram. Teraz wchodzę do teatru i czuję, że inaczej zachowuje się publiczność w piątek, inaczej w sobotę, a jeszcze inaczej w niedzielę po obiedzie - mówiła w Jedynce aktorka Anna Cieślak.
Audio
  • Anna Cieślak o swoich rolach filmowych i teatralnych (Sobota z Radiową Jedynką)
Anna Cieślak
Anna CieślakFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Aniela z filmowej adaptacji "Ślubów panieńskich", Agnieszka w "Szkole żon" w reżyserii Jacquesa Lassalle'a w Teatrze Polskim w Warszawie czy doktor Alicja z serialu "Na dobre i na złe" - to tylko niektóre znane role Anny Cieślak.

- Podstawą, moim domem zawodowym, jest teatr. Miałam szczęście, bo już na starcie udało mi się spotkać z moimi mistrzami i autorytetami, ludźmi, którzy rozkochali mnie w teatrze. Cieszę się, że mogę kontynuować to do dzisiaj i mam kolejne propozycje. Od czasu do czasu zdarza się też film albo serial i to są ciekawe przygody - podkreślała aktorka w "Sobocie z Radiową Jedynką".

W czasie studiów w PWST w Krakowie Anna Cieślak miała okazję uczyć się aktorstwa m.in. od Jerzego Stuhra, Jana Peszka i Mariana Dziędziela. Wartości i wiedzę, które przyswoiła dzięki nim, uważa dziś za bezcenne. - Na szczęście, mam takie wrażenie, kończą się już czasy autokreacji, gdzie tworzymy z siebie jakieś ikony, reklamujemy siebie jako idolów. Tymczasem wydaje mi się, że budują nas właśnie te pokolenia przed nami, z którymi mieliśmy okazję obcować, i które przekazały nam pewną tajną wiedzę. Później my przekażemy to dalej. To proces, który się toczy - tłumaczyła aktorka.

Okres nauki w szkole teatralnej i początki w zawodzie aktora nauczyły również Annę Cieślak, że do wszystkiego należy dochodzić samemu. - W dzisiejszych czasach ludzie mają dużo więcej odwagi, by powiedzieć "daj mi". To nie zawsze idzie w parze z prawdziwą odwagą, bardziej wynika z podejścia, że coś mi się należy. Mam jednak nadzieję, że będziemy wracać do szkoły mistrzów i autorytetów - mówiła.

W rozmowie z Agnieszką Kunikowską Anna Cieślak opowiadała także o grze z Andrzejem Sewerynem, tremie w teatrze, rozmowach z Anną Dymną i pracy nad "Królem Learem" w reżyserii Jacquesa Lasalle'a.

pg

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR

Czytaj także

Jerzy Schejbal: teatr jest moim domem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:16
- Zawsze uważałem, że aktor nie powinien siedzieć w jednym miejscu. To wędrujący zawód i jeśli ktoś się na niego decyduje, powinien często zmieniać teatry - Jerzy Schejbal opowiadał słuchaczom radiowej Jedynki co najbardziej ceni w aktorstwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Konstancja Bułhak zostanie Pchłą Szachrajką

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 13:00
Teatr Narodowy przygotowuje spektakl "Pcha Szachrajka" na podstawie bajki Jana Brzechwy. Próby ruszają 17 września, a premiera planowana jest na 6 grudnia. W tytułowej roli wystąpi Ewa Konstancja Bułhak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Ogrodnik o filmie "Chce się żyć": postawiłem wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:10
- Ta rola była dla mnie priorytetem, ważniejsza niż relacje z rodziną - powiedział w radiowej Jedynce odtwórca głównej roli w filmie Macieja Pieprzycy.
rozwiń zwiń