Brigitte Bardot - droga od podrzutka do gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:00
- Aktor ma grać, a gwiazda ma rozpalać uczucia szerokiej publiczności. Aktorzy grają do lat osiemdziesięciu, a gwiazda zapala się i gaśnie. Bardot była gwiazdą lat 50., weszła do annałów, stała się częścią światowej popkultury i... wycofała się - o pracy i życiu ikony popkultury opowiada krytyk Wiesław Kot.
Audio
  • Krytyk Wiesław Kot o życiu i grze aktorskiej Brigitte Bardot (Sobota z radiową Jedynką)
  • Marek Brzeziński o tym, jak współcześnie wygląda życie Brigitte Bardot (Sobota z radiową Jedynką)
Brigitte Bardot
Brigitte BardotFoto: PAP/Photoshot

Brigitte Bardot filmowo narodziła się w 1956 roku. Wcześniej zagrała już w kilkunastu filmach,ale była tylko niszową aktorką. Zmieniło się to w chwili, gdy poznała Rogera Vadima, który obsadził ją w filmie "I Bóg stworzył kobietę".

- Była w filmie podrzutkiem z sierocińca błąkającym się po plażach Saint Tropez, ale miała w sobie niezwykły kobiecy magnetyzm i owijała sobie facetów wokół palca z niezwykłą łatwością - mówi Wiesław Kot , krytyk filmowy.

Wiadomości kulturalne - czytaj więcej!

Watykan skrytykował film, a w Stanach Zjednoczonych organizowano protesty przed kinami przeciwko projekcjom. Wszystko to jednak nie zniechęciło publiczności, która pokochała aktorkę. Brigitte Bardot stała się taką ikoną kina, jak Marilyn Monroe, częścią światowej popkultury. Nawet Beatlesi chcieli nakręcić film z jej i swoim udziałem.  To w tym okresie Bardot wylansowała kostium bikini, koński ogon, spodnie farmerki i obcisłą bluzeczkę oraz obniżony dekolt bez ramiączek, który potem nazwano bardotką.

Zdaniem Wiesława Kota aktorka tego typu nie musi grać w sposób wybitny. Powinien ją za to cechować pewien kanon urody i styl życia oraz odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne.  Bardot się to udało i dzięki temu zrobiła tak oszałamiającą karierę.

Ale paradoksalnie Bardot zaczęła się wypalać. Chociaż grała coraz lepiej, jej urok działał na publiczność w coraz bardziej ograniczonym zakresie. - Więc kiedy w przeddzień swoich 40. urodzin powiedziała, że dziękuje za pracę w filmie, postąpiła bardzo rozsądnie - twierdzi Wiesław Kot.

Jak przypomniał w rozmowie z Karoliną Rożej sam prezydent de Gaulle nazwał Bardot "najlepszym francuskim towarem eksportowym", a sama aktorka czuła się "trybikiem w promocyjnej maszynie". Po rezygnacji z kariery aktorskiej poświęciła się opiece nad zwierzętami. Brała udział w różnych kampaniach i zrobiła na tym polu dużo dobrego.

Brigitte Bardot 28 września kończy 79 lat. Jak dziś odbierana jest w ojczystym kraju? Zapraszamy do wysłuchania relacji Marka Brzezińskiego.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00

(ag)

Czytaj także

Brigitte Bardot też chce obywatelstwo Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 14:35
Legenda francuskiego kina Brigitte Bardot grozi, że pójdzie w ślady Gerarda Depardieu i opuści Francję. Żąda wyleczenia dwóch słonic z francuskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Ogrodnik o filmie "Chce się żyć": postawiłem wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:10
- Ta rola była dla mnie priorytetem, ważniejsza niż relacje z rodziną - powiedział w radiowej Jedynce odtwórca głównej roli w filmie Macieja Pieprzycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABBA w Studio 2. Agnetha i Anni-Frid rzuciły Polskę na kolana

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 12:08
Pojawienie się w gierkowskiej Polsce szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: przestałam bać się widzów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 21:44
- Jestem na takim etapie życia, że nie boję się już widza. Kiedyś się bałam, bo chciałam mu udowodnić, że dobrze przed nim zagram. Teraz wchodzę do teatru i czuję, że inaczej zachowuje się publiczność w piątek, inaczej w sobotę, a jeszcze inaczej w niedzielę po obiedzie - mówiła w Jedynce aktorka Anna Cieślak.
rozwiń zwiń