Opera narodowa "Krakowiacy i Górale". Tylko z zespołem "Mazowsze"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 18:16
- Żaden teatr operowy nie ma ich w repertuarze - powiedział w radiowej Jedynce Włodzimierz Izban dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", który na swoje 65-lecie wystawił "Krakowiaków i Górali".
Audio
  • Tadeusz Izban o przedstawieniu "Krakowiacy i Górale" w wykonaniu zespołu "Mazowsze" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
  • Andrzej Strzelecki o przedstawieniu "Krakowiacy i Górale" w wykonaniu zespołu "Mazowsze" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Włodzimierz Izban
Włodzimierz IzbanFoto: Wojciech Kusiński/PR

Próby do spektaklu w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego odbywały się w podwarszawskich Otrębusach, gdzie swoją siedzibę ma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". Natomiast uroczysta premiera miała miejsce w piątek 11 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Radiowa Jedynka była patronem wydarzenia.

Tadeusz Izban tłumaczył, że gratulacje za tę premierę należą się przede wszystkim artystom z zespołu "Mazowsze", którzy odkryli w sobie nowy potencjał. - Bali się na pewno. To była dla nich wielka niewiadoma. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu odkrywali w sobie pokłady możliwości, które pokazali na scenie - powiedział w "Sobocie z Radiową Jedynką" Włodzimierz Izban.

Ten potencjał, jego zdaniem, uruchomił reżyser Andrzej Strzelecki, który uwspółcześnił operę Wojciecha Bogusławskiego "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". - Pozmieniał teksty. Kwintesencja i idea nie zostały zachwiane. Przedstawił to publiczności XXI wieku - wyjaśnił dyrektor zespołu "Mazowsze".

Zdaniem Izbana "Krakowiacy i Górale", są krokiem milowym w rozwoju "Mazowsza". Przypomniał, że była to pierwsza premiera zespołu od 65 lat. - Mazowsze śpiewało to, co zostało ułożone. Nie miało całościowego spektaklu - powiedział Izban. Zapewnił też, że "Krakowiacy i Górale" wejdą na stałe do repertuaru zespołu "Mazowsze".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Sztompke z Włodzimierzem Izbanem.

tj

Czytaj także

"Mazowsze" - od 65 lat na scenie!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:07
"Mazowsze" należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. O obchodach pięknego jubileuszu opowie dyrektor Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mazowsze" ciągle jest atrakcyjne i chce być narodowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 18:14
- Zespół "Mazowsze" nie jest wymierającym reliktem. Cały czas jest atrakcyjne dla widzów i słuchaczy - zapewnia w radiowej Jedynce Włodzimierz Izban, dyrektor zespołu.
rozwiń zwiń