X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opera narodowa "Krakowiacy i Górale". Tylko z zespołem "Mazowsze"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 18:16
- Żaden teatr operowy nie ma ich w repertuarze - powiedział w radiowej Jedynce Włodzimierz Izban dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze", który na swoje 65-lecie wystawił "Krakowiaków i Górali".
Audio
  • Tadeusz Izban o przedstawieniu "Krakowiacy i Górale" w wykonaniu zespołu "Mazowsze" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
  • Andrzej Strzelecki o przedstawieniu "Krakowiacy i Górale" w wykonaniu zespołu "Mazowsze" (Jedynka/Sobota z radiową Jedynką)
Włodzimierz Izban
Włodzimierz IzbanFoto: Wojciech Kusiński/PR

Próby do spektaklu w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego odbywały się w podwarszawskich Otrębusach, gdzie swoją siedzibę ma Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". Natomiast uroczysta premiera miała miejsce w piątek 11 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Radiowa Jedynka była patronem wydarzenia.

Tadeusz Izban tłumaczył, że gratulacje za tę premierę należą się przede wszystkim artystom z zespołu "Mazowsze", którzy odkryli w sobie nowy potencjał. - Bali się na pewno. To była dla nich wielka niewiadoma. Tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu odkrywali w sobie pokłady możliwości, które pokazali na scenie - powiedział w "Sobocie z Radiową Jedynką" Włodzimierz Izban.

Ten potencjał, jego zdaniem, uruchomił reżyser Andrzej Strzelecki, który uwspółcześnił operę Wojciecha Bogusławskiego "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale". - Pozmieniał teksty. Kwintesencja i idea nie zostały zachwiane. Przedstawił to publiczności XXI wieku - wyjaśnił dyrektor zespołu "Mazowsze".

Zdaniem Izbana "Krakowiacy i Górale", są krokiem milowym w rozwoju "Mazowsza". Przypomniał, że była to pierwsza premiera zespołu od 65 lat. - Mazowsze śpiewało to, co zostało ułożone. Nie miało całościowego spektaklu - powiedział Izban. Zapewnił też, że "Krakowiacy i Górale" wejdą na stałe do repertuaru zespołu "Mazowsze".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Pawła Sztompke z Włodzimierzem Izbanem.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Mazowsze" - od 65 lat na scenie!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 11:07
"Mazowsze" należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. O obchodach pięknego jubileuszu opowie dyrektor Włodzimierz Izban.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mazowsze" ciągle jest atrakcyjne i chce być narodowe

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 18:14
- Zespół "Mazowsze" nie jest wymierającym reliktem. Cały czas jest atrakcyjne dla widzów i słuchaczy - zapewnia w radiowej Jedynce Włodzimierz Izban, dyrektor zespołu.
rozwiń zwiń