Jak zrobić tort z ziemniaków? Sprawdź!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 14:37
Ziemniak ma w Polsce złą opinie, jako warzywo, które tuczy. Z drugiej strony Polacy lubią jeść ziemniaki.
Audio
  • W "Smakach zdrowia" o ziemniakach (Popołudnie z radiową Jedynką)
Jak zrobić tort z ziemniaków? Sprawdź
Foto: Glow Images/East News

Ziemniak to bardzo zdrowa roślina. Dostarcza organizmowi człowiek sporo potasu, wiec jest dobra dla osób z wysokim ciśnieniem. Andrzej Polan wyjaśnia, że zła opinia o ziemniaku, jako warzywie tuczącym, bierze się z tego, że zazwyczaj ziemniaki łączy się z dodatkami, które psują ich dobra renomę. - Tłuste kotlety, tłuste sosy, jakieś zasmażki, jakieś tłuste okrasy - wylicza dietetyk. To powoduje, że ziemniak tuczy. Sam suchy ziemniak jest świetna potrawą, która również dostarcza nam witaminy C. Należy tylko pamiętać, że ziemniaki gotuje się bez soli. Potrawę soli się albo pod koniec gotowania, albo na talerzu.
Dobry jest też ziemniak pieczony w łupinie. Taki ziemniak posmarowany lekko olejem lnianym z dodatkiem kminku lub cząbru świetnie smakuje np. z twarożkiem. - Również bardzo dobre są podawane ze śledziem - mówi gość radiowej Jedynki. W audycji "Smaki zdrowia" podaje przepis na wykwintna potrawę, którą nazywa tortem z ziemniaków.
Andrzej Polan opowiada też o tom tato, czyli połączeniu pomidora z ziemniakiem. To nowość wyhodowana przez ogrodników. Od góry mamy pomidory, a pod ziemia bulwy ziemniaka. – Jak to smakuje nie wiem – przyznaje gość radiowej Jedynki.
Rozmawiała Anna Popek.

"Smaki Zdrowia w każdą sobotę w radiowej Jedynce ok. godz. 13:45.

(ag)

Czytaj także

Kolację jedz, ale z głową

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 14:40
Istnieje powszechna opinia, że jeśli ktoś nie chce utyć, to nie powinien już po godzinie 18 nic nie jeść. Zgodnie z powiedzeniem: śniadanie jedz sam, obiadem się podziel, a kolację oddaj wrogowi. Czy to trafne powiedzenie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Takim pysznym krwistym stekiem można podbić serce każdego mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 12:37
Dobry stek obroni się sam. Nie potrzebuje specjalnych dodatków. Najważniejsza jest sztuka jego przygotowania. W "Czterech porach roku" radzimy, jak przygotować przepyszny stek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błogosławione działanie oleju lnianego na organizm

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 15:24
Olej lniany jest znany w naszej kulturze od dawna. Ma właściwości lecznicze i spożywcze. I ma same zalety.
rozwiń zwiń