X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bartłomiej Topa: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 18:49
- Czasami z milczenia może wynikać coś, czego nie da przekrzykiwanie się i jeszcze głośniejsze trzaskanie drzwiami. Ale i ono bywa konieczne, by nas obudzić i skłonić do refleksji - o znaczeniu zaangażowania w życiu filmowym i społecznym Bartłomiej Topa mówił w radiowej Jedynce.
Audio
  • Bartłomiej Topa o nowych projektach filmowych i teatralnych, górach oraz zaangażowaniu społecznym i aktywności fizycznej (Sobota z Jedynką)
Bartłomiej Topa
Bartłomiej TopaFoto: PAP/Leszek Szymański

Aktorską karierę rozpoczynał w teatrze. Tam też praca nad spektaklem "Kuracja" połączyła go z Wojciechem Smarzowskim, a ich współpraca filmowa zaowocowała poruszającymi obrazami: "Wesele", "Dom zły" i "Drogówka" . - Historie pokazane w "Drogówce" mogły wydarzyć się w każdym środowisku, w wielu rodzinach. Pracując z Wojtkiem ciągle zadajemy sobie pytanie "po co to robię? dlaczego?" i może dzięki temu te postaci są takie realne i myślące - powiedział w rozmowie z Anną Stempniak.

Bartłomiej Topa czyta na antenie Jedynki fragmenty książki "Dziewczynko, roznieć ogieniek" > >

Każdy z wymienionych powyżej filmów spotkał się z uznaniem krytyków, a role Topy zapadły w pamięci widzów. Sposób przedstawienia polskiej codzienności, język i wyrazista gra aktorska sprawiają, że filmy Smarzowskiego zawsze wywołują emocje i gorącą dyskusję. - Nie jestem do końca tego zwolennikiem, ale czasami, w tym szumie informacyjnym, w zatłoczeniu trzeba mocniej trzasnąć drzwiami. Takim głośnym walnięciem jest "Drogówka" - przyznał w "Sobocie z Jedynką" .

Bartłomiej Topa współpracuje także z innymi reżyserami, zarówno w kinie, jak i teatrze, ale zawsze jego role są mocne i charakterystyczne. - Warto się konkretnie zaznaczać, chciałem tymi postaciami i rolami coś powiedzieć. Czasami jest to wypowiedź trudna czy kontrowersyjna, wiele osób się z nią nie zgadza, ale zawsze jest jakaś. I myślę, że jest to przyczynek do rozmowy, do dyskusji, refleksji i zadawania sobie pytań - wyjaśnił.

Więcej o Filmie w serwisie Kultura na PolskieRadio.pl >>>

Mimo całego zawodowego dorobku aktor dystansuje się od takich określeń jak "sukces", "kariera". Wykonywana praca daje mu szczęście, ale uważa aktorstwo za normalny zawód. Jednocześnie wiążącą się z nim rozpoznawalność stara się wykorzystać w dobrym celu. - Dwa lata temu spotkałem się z członkami Fundacji Synapsis, terapeutami i ich wychowankami i tak ta nasza podróż się rozpoczęła. W tym roku naszym szczególnym celem będzie zbieranie środków na innowacyjny program wykrywania autyzmu u małych dzieci i niemowląt - powiedział.

Obecnie Bartłomieja Topę można oglądać w filmie "Mój biegun", gdzie gra - jak sam przyznał w radiowej Jedynce - trudną rolę. W opartej na faktach historii choroby Jaśka Meli wciela się w postać ojca pozbawionego ciepła, ojca-tyrana. Trwają także zdjęcia do dwóch nowych obrazów, w których zobaczymy Bartłomieja Topę: serialu "Wataha" i filmu "Obce niebo".

W tonacji kina - kanał z muzyką filmową na moje.poslkieradio.pl >>>

Co aktor czerpie ze swojego pochodzenia? Jak przygotowuje się do ról i co mu daje triathlon? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Zobacz więcej na temat: Bartłomiej Topa FILM kino
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Topa o "Drogówce": to film o tym jak bardzo się zmieniliśmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 15:53
W swoim najnowszym dziele Wojciech Smarzowski bierze pod lupę środowisko polskiej policji. Jednak jak zapewnia grający główną rolę Bartłomiej Topa – "Drogówka" nie jest filmem oskarżycielskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Jakubik: patrzę na świat inaczej niż Smarzowski

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 11:34
Bohaterem "Spotkania z mistrzem" jest człowiek wielu talentów: aktor, reżyser, a ostatnio wokalista zespołu Dr Misio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Arkadiusz Jakubik wpędził w depresję Marię Szabłowską

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 15:50
Znany aktor nagrał płytę z zespołem Dr Misio. – To rock’n’roll bez przebaczenia. A teksty napisali nam najbardziej depresyjni autorzy w tym kraju – opowiadał Arkadiusz Jakubik w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 08:08
"Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Šmausa. Powieść, laureatka dwóch nagród literackich, jest wynikiem fascynacji autora losami Romów we współczesnym świecie (tytułem jest pierwszy wers starej cygańskiej pieśni). Od poniedziałku do piątku po godz. 10:30.
rozwiń zwiń