X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prońko: nie sądziliśmy, że "Kolęda Nocka" to będzie spektakl przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:50
- To było mocne przedstawienie. Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy - opowiada Krystyna Prońko w radiowej Jedynce.
Audio
  • Krystyna Prońko o studiach w Wyższej Szkole Muzycznej i nauce włoskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o stanie wojennym i wyrzuceniu z pracy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o pracy nad spektaklem "Kolęda Nocka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o autorach tekstów i kompozytorach, z którymi współpracuje (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o piosence, którą uważa za przełomową (Bez tajemnic/Jedynka)
Krystyna Prońko
Krystyna ProńkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

To właśnie z tego przedstawienia pochodzi tak ceniony przez słuchaczy "Psalm stojących w kolejce". Musical, w którym znalazło się dziesięć utworów z tekstami Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego, miał swoją premierę w grudniu 1980 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Polacy docenili celny komentarz do polskiej sytuacji przełomu lat 70. i 80., w ciągu kilku miesięcy po premierze "Kolędę Nockę" obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wydana rok później płyta z utworami szybko osiągnęła status złotej.

Stan wojenny - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>>

- Pracując nad spektaklem byliśmy trochę "nawiedzeni". Nikogo nic nie obchodziło poza tym, co dzieje się na scenie. Bałam się, że po będę musiała poszukać zajęcia, które nie ma nic wspólnego ze śpiewaniem, ale brnęłam w to z przekonania, a trochę przekory - wspomina czas prób Krystyna Prońko.

Bez tajemnic: Krystyna Prońko cz. 1 >>>

Bohaterka Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" z radością podkreśla, że piosenki z "Kolędy Nocki" do dziś są bardzo dobrze odbierane przez publiczność. Kiedy jednak wybuchł stan wojenny spektakl zniknął ze sceny, a jego twórcy... - Wyrzucono mnie i z uczelni w Katowicach, i z teatru w Gdyni. Do dziś mam te pisma, ale nie napisano w nich wprost za co mnie wyrzucano - dodaje.

Na 30. rocznicę wybuchu stanu wojennego przygotowano nową wersję "Kolędy Nocki". Także wtedy Krystyna Prońko wykonała "Psalm stojących w kolejce". Śpiewa go także podczas koncertów na specjalne życzenie publiczności.

Utwory Krystyny Prońko do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najważniejszymi artystami polskich scen.

Krystyna
Krystyna Prońko i Maria Szabłowska. Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odświeżona "Kolęda-Nocka" spodobała się prezydentowi Komorowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 06:32
Wczoraj wieczorem w Warszawie pokazano uwspółcześnioną wersję słynnego musicalu Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. Po 30 latach od premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Prońko zamiast Facebooka woli "face to face"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 14:47
Przebój Joe Cockera "With A Little Help From My Friends" to piosenka szczególna dla wokalistki. - Przed laty słuchałam jej z pewnym młodzieńcem. "Face to face" – zdradziła Krystyna Prońko w audycji “Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend z gwiazdą: Krystyna Prońko

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 07:30
To ona śpiewała o deszczu w Cisnej, a piosenka "Jesteś lekiem na całe zło" była na czołowych miejscach list przebojów. Krystyna Prońko. Słynna piosenkarka będzie bohaterką cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opolski bilans Krystyny Prońko: pasmo sukcesów i rozbita głowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:43
Festiwal w Opolu to dla Krystyny Prońko pasmo wielkich sukcesów. Czasem były one jednak okupione poważnymi kontuzjami, o czym artystka wspominała - nie bez rozbawienia - w kolejnej odsłonie Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic". Podczas licznych występów na tamtejszej scenie artystce przytrafiło się jednak również kilka niespodziewanych
rozwiń zwiń