Prońko: nie sądziliśmy, że "Kolęda Nocka" to będzie spektakl przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:50
- To było mocne przedstawienie. Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy - opowiada Krystyna Prońko w radiowej Jedynce.
Audio
  • Krystyna Prońko o studiach w Wyższej Szkole Muzycznej i nauce włoskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o stanie wojennym i wyrzuceniu z pracy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o pracy nad spektaklem "Kolęda Nocka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o autorach tekstów i kompozytorach, z którymi współpracuje (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krystyna Prońko o piosence, którą uważa za przełomową (Bez tajemnic/Jedynka)
Krystyna Prońko
Krystyna ProńkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

To właśnie z tego przedstawienia pochodzi tak ceniony przez słuchaczy "Psalm stojących w kolejce". Musical, w którym znalazło się dziesięć utworów z tekstami Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego, miał swoją premierę w grudniu 1980 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Polacy docenili celny komentarz do polskiej sytuacji przełomu lat 70. i 80., w ciągu kilku miesięcy po premierze "Kolędę Nockę" obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wydana rok później płyta z utworami szybko osiągnęła status złotej.

Stan wojenny - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>>

- Pracując nad spektaklem byliśmy trochę "nawiedzeni". Nikogo nic nie obchodziło poza tym, co dzieje się na scenie. Bałam się, że po będę musiała poszukać zajęcia, które nie ma nic wspólnego ze śpiewaniem, ale brnęłam w to z przekonania, a trochę przekory - wspomina czas prób Krystyna Prońko.

Bez tajemnic: Krystyna Prońko cz. 1 >>>

Bohaterka Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" z radością podkreśla, że piosenki z "Kolędy Nocki" do dziś są bardzo dobrze odbierane przez publiczność. Kiedy jednak wybuchł stan wojenny spektakl zniknął ze sceny, a jego twórcy... - Wyrzucono mnie i z uczelni w Katowicach, i z teatru w Gdyni. Do dziś mam te pisma, ale nie napisano w nich wprost za co mnie wyrzucano - dodaje.

Na 30. rocznicę wybuchu stanu wojennego przygotowano nową wersję "Kolędy Nocki". Także wtedy Krystyna Prońko wykonała "Psalm stojących w kolejce". Śpiewa go także podczas koncertów na specjalne życzenie publiczności.

Utwory Krystyny Prońko do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>>

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najważniejszymi artystami polskich scen.

Krystyna
Krystyna Prońko i Maria Szabłowska. Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

(asz)

Czytaj także

Odświeżona "Kolęda-Nocka" spodobała się prezydentowi Komorowskiemu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 06:32
Wczoraj wieczorem w Warszawie pokazano uwspółcześnioną wersję słynnego musicalu Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. Po 30 latach od premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystyna Prońko zamiast Facebooka woli "face to face"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 14:47
Przebój Joe Cockera "With A Little Help From My Friends" to piosenka szczególna dla wokalistki. - Przed laty słuchałam jej z pewnym młodzieńcem. "Face to face" – zdradziła Krystyna Prońko w audycji “Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend z gwiazdą: Krystyna Prońko

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 07:30
To ona śpiewała o deszczu w Cisnej, a piosenka "Jesteś lekiem na całe zło" była na czołowych miejscach list przebojów. Krystyna Prońko. Słynna piosenkarka będzie bohaterką cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opolski bilans Krystyny Prońko: pasmo sukcesów i rozbita głowa

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 15:43
Festiwal w Opolu to dla Krystyny Prońko pasmo wielkich sukcesów. Czasem były one jednak okupione poważnymi kontuzjami, o czym artystka wspominała - nie bez rozbawienia - w kolejnej odsłonie Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic". Podczas licznych występów na tamtejszej scenie artystce przytrafiło się jednak również kilka niespodziewanych
rozwiń zwiń