Na Mount Everest i z powrotem. Walka trwa do końca

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 11:58
- Najtrudniejszy był moment rozstania z mężem na lotnisku. Obydwoje mieliśmy świadomość, że nie jest pewne czy jeszcze się spotkamy - przyznała w Jedynce Monika Witkowska, która w tym roku zdobyła Górę Gór, Mount Everest.
Audio
  • Monika Witkowska o swojej wyprawie na Mount Everest (Sobota z Jedynką)
Monika Witkowska w czasie wyprawy na Mount Everest
Monika Witkowska w czasie wyprawy na Mount EverestFoto: dzięki uprzejmości Moniki Witkowskiej

Wyruszając na tę wyprawę Monika Witkowska nie zakładała, że wejdzie na szczyt. - Do gór wysokich mam ogromny respekt i uważam, że trzeba zakładać wariant bez sukcesu, że trzeba umieć odpuścić - powiedziała w rozmowie z Karoliną Rożej.

Natomiast książka była w planie od początku i powstałaby niezależnie od zdobycia szczytu. "Everest. Góra Gór", zgodnie z założeniem podróżniczki, obala wiele mitów, które narosły wokół ośmiotycięcznika. O żadnym innym szczycie nie krąży tyle fantastycznych historii. - Dla mnie ta cała wyprawa była okazją do spotkania wielu ludzi i poczynienia mnóstwa obserwacji. Mam też nadzieję, że książka zainteresuje nie tylko ludzi gór, ale każdego czytelnika - dodała.

Tragedia na Broad Peak - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

W książce, ale także goszcząc w "Sobocie z radiową Jedynką" opisała bardzo wiele prozaicznych sytuacji, jakie składają się na wyprawę w Himalaje. - Borykać trzeba się z zimnem, z tym, że przez kilka tygodni nie można się umyć, a załatwiać trzeba do butelki. W wyższych partiach brakuje też tlenu. Było wiele chwil zwątpienia - przyznała.

"Everest. Góra Gór" - przeczytaj fragment >>>

Wyruszając na wyprawę Monika Witkowska liczyła się z tym, że może jej stać się coś złego. Na miejscu musiała też zmierzyć się z tragedią jednego z uczestników. - Co roku na Evereście giną ludzie, najbardziej jest to przykre, gdy to się dzieje koło nas lub ginie ktoś, kogo znaliśmy. Podczas mojej wyprawy zginął Aleksiej Bołotow, jeden z najlepszych wspinaczy rosyjskich - powiedziała.

Jak Monika Witkowska przygotowywała się do wyprawy? Dlaczego schodzenie jest równie ważnym etapem co zdobywanie szczytu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzeci biegun Ziemi leży w Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:32
Jest ładnym szczytem, ale nie najładniejszym. Nie jest najtrudniejszym szczytem, ale ma jeden niezaprzeczalny walor. Jest najwyższy na świecie. To Mount Everest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mount Everest: bez tlenu na 8848 metrach - Tomasza Zimocha spojrzenie na świat…

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 22:35
21 915 dni temu w piątek 29 maja 1953 roku, zdobyto Mount Everest. Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay weszli na najwyższą górę świata. Dla mnie to jedno z epokowych wydarzeń - podkreśla Tomasz Zimoch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który realizuje swoich 80 niezwykłych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 13:31
Każdy ma jakieś marzenia, z których wiele lub nawet zdecydowana część pozostaje niezrealizowana. W audycji "Reszta świata" spotkanie z człowiekiem, który swe marzenia realizuje. Nie tylko podróżnicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz podróżować ze swoim psem? Dogtrekking jest dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 14:39
- Dogtrekking polega na tym, że chodzi się z psem przyczepionym smyczą do pasa. To prawdziwe wyzwanie, bo pies wymaga stałej uwagi - opowiadali w Jedynce Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski.
rozwiń zwiń