Miss na wózku. Kalendarze, które przełamują stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 17:51
Po I Wyborach Miss na Wózku, którym patronowała radiowa Jedynka, przyszedł czas na kolejną odważną inicjatywę Fundacji Jedyna Taka. Na 2014 dziewczyny poruszające się na wózkach przygotowały dwa wyjątkowe kalendarze.
Audio
  • Katarzyna Wojtaszek o działalności Fundacji Jedyna Taka i kalendarzach z finalistkami konkursu Miss Polski na wózku (Sobota z radiową Jedynką)
Olga Fijałkowska. Miss Polski na wózku na okładce kalendarza na 2014 rok.
Olga Fijałkowska. Miss Polski na wózku na okładce kalendarza na 2014 rok.Foto: Sebastian Wolny/dzięki uprzejmości Fundacji Jedyna Taka

Z pomysłem przygotowania kalendarza wyszła Monika Buczyńska, która podczas I Wyborów Miss Polski na wózku otrzymała tytuł Pierwszej Wicemiss Polski. Inicjatywę podjęły pozostałe Najpiękniejsze i na 2014 rok Fundacja Jedyna Taka przygotowała kalendarz w dwóch wersjach: do jednego dziewczyny pozują w bieliźnie, do drugiego w ubraniach wieczorowych.

Finalistki I Wyborów Miss Polski na wózku: też nosimy szpilki >>>

- Chcieliśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na kobietę, dlatego dziewczyny są bez wózków. A dodatkowo chcieliśmy przełamać tabu ciała kobiety niepełnosprawnej, chcieliśmy dodać pewności innym osobom z niepełnosprawnością - wyjaśniła w Jedynce współzałożycielka fundacji Katarzyna Wojtaszek .

Sebastian
Sebastian Wolny/Fundacja Jedyna Taka

Zdjęcia, których autorem jest Sebastian Wolny, oddają to, co przyświecało założycielkom fundacji. - Główną misją fundacji jest przełamywanie stereotypu osoby niepełnosprawnej, uważamy, że są one dla nas krzywdzące. A nazwa fundacji? Jest adekwatna do tego, co myślimy, że każda kobieta jest wyjątkowa - dodała Wojtaszek w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

Działalność fundacji skupia się na kobietach poruszających się na wózku. Tak jest też w przypaku Katarzyny Wojtaszek, która 17 lat temu przeżyła tragiczny wypadek.

- Lekarze dosyć długo nie mówili mi, że już nigdy nie wstanę. Może dlatego to był dla mnie tak ogromny szok, gdy dowiedziałam się od pielęgniarki, że już nigdy nie będę chodzić - powiedziała. W "Sobocie z Jedynką" przyznała, że początkowo nie umiała poradzić sobie z sytuacją, sądziła, że dalsze życie będzie jałowe. - Nie wyobrażałam sobie funkcjonowania w społeczeństwei ani czerpania radości z życia będąc osobą poruszającą się na wózku. Ale te doświadczenia mnie zmieniły, dziś cieszę się tym, co mam - podkreśliła prezeska Fundacji Jedyna Taka.

Katarzyna
Katarzyna Wojtaszek w studiu radiowej Jedynki

Pani Kasia jest mamą 7-letniego chłopca, a energii i radości wielu mogłoby jej zazdrościć. - Życzyć nam można jedynie zdrowia, by się nie pogarszało, aby jakość naszego życia była taka, jaka jest - dodała mówiąc o sobie oraz wszystkich osobach, które jako wolontariusze pracują w fundacji i wspierają jej działania.

Kupując kalendarze z finalistkami Wyborów Miss na Wózku można wesprzeć działania Fundacji Jedyna Taka. Więcej szczegółów oraz zamówienia na stronie www. jedyna-taka.pl.

Sebastian
Sebastian Wolny/Fundacja Jedyna Taka

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz)

Czytaj także

Lady D. Niepełnosprawne i nieprzeciętne!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:06
- Plebiscyt "Lady Disabled" promuje te osoby, które walcząc ze swoją niepełnosprawnością, potrafią pomagać innym - mówiła w Jedynce dziennikarka Paulina Malinowska-Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Wybory Miss Polski na wózku: Olga Fijałkowska Najpiękniejszą

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 07:00
- Każda z nas zasługuje na ten tytuł - powiedziała Olga Fijałkowska ze Starych Święcic odbierając tytuł Miss Polski na wózku. Pierwszemu w historii konkursowi patronowała radiowa Jedynka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finalistki I Wyborów Miss Polski na Wózku: też nosimy szpilki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 22:00
- Wózek jest tylko dodatkiem do duszy i do ciała. Nie chcemy, by niepełnosprawność kojarzyła się z litością - opowiadają piękne i silne kobiety, które wystartowały w pierwszych w Polsce wyborach miss na wózku.
rozwiń zwiń