"Dumka na dwa serca" - emocje pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 01:10
"Dumkę" znała i nuciła nie tylko cała Polska, ale i nasi sąsiedzi wschodni sąsiedzi, a ukraińscy słuchacze uważali za swój ludowy utwór. O mniej znanych faktach dotyczących przeboju Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka opowiada Adam Halber.
Audio
  • Historia przeboju "Dumka na dwa serca" - felieton Adama Halbera (Jedynka)
Kadr z oficjalnego klipu do utworu Dumka  na dwa serca
Kadr z oficjalnego klipu do utworu "Dumka na dwa serca"Foto: screen/youtube

Muzykę do filmu "Ogniem i mieczem" w 1999 roku skomponował Krzesimir Dębski, który otrzymał za nią nagrodę Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej - Philip Award.

Nie mniejszym uznaniem cieszył się tekst Jacka Cygana, a sukces piosenki był równy filmowemu obrazowi z Izabellą Scorupco i Michałem Żebrowskim w rolach głównych.

Bez tajemnic - Jacek Cygan: zamiast "Dumki" mogła być katastrofa" >>>>

- Piosenkę miała śpiewać filmowa Helena, umiejętności wokalne Scorupko były znane, ale... odmówiła. I tu do akcji wkroczyła wytwórnia płytowa, uparto się na duet - opowiada Adam Halber.

Jacek Cygan uzupełnił tekst o partie męskie, a wykonanie powierzono Edycie Górniak i Mieczysławowi Szcześniakowi. - Do dziś, jeśli zdarza się, że podczas koncertu obydwoje to śpiewają, to emocje pulsują - podkreśla dziennikarz.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Jak przebiegało nagrywanie utworu? Jak zareagował reżyser "Ogniem i mieczem" Jerzy Hoffman, gdy po raz pierwszy usłyszał "Dumkę"? Zapraszamy do wysłuchania felietonu.

(asz)

Czytaj także

Górniak: Wiem, że warto przetrzymać trudności

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 13:13
- Ludzie dziękują mi w listach, że przetrwałam, że nadal jestem dla nich, że wróciłam na scenę, nie zapomniałam o nich. Dziękują mi za postawę życiową. A mi, w ciężkim momencie pomogła pewna niezapomniana piosenka - zwierzyła się gwiazda w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny prezent od Mietka Szcześniaka

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 16:56
Z Basią Trzetrzelewską piosenkarz nagrał wielki przebój, który kiedyś wylansowała Vanessa Williams.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Justyna Holm: nie umiem śpiewać, więc mnie wyręczają

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 13:39
Jej teksty śpiewa już kilka pokoleń polskich artystów, m.in. Grażyna Łobaszewska, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Edyta Górniak, a ostatnio Ewa Farna. Gościem Jedynki była Justyna Holm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mietek Szcześniak: życzę ciarek od stóp do głów

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 22:05
- Dzięki radiu i usłyszeniu Arethy Franklin zmieniło się wiele w moim życiu. Byłem tak porażony, że nie mogłem siedzieć. Takiego stanu, gdy wypełnia człowieka ogromna wdzięczność, jest się trochę obok rzeczywistości, życzę każdemu - mówił piosenkarz w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matt Dusk: nie wierzyłem, że Górniak ze mną zaśpiewa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 16:38
- Żona przekonała mnie, że nie zaszkodzi zapytać. Zgodziła się - powiedział Muzycznej Jedynce o współpracy z Edytą Górniak kanadyjski piosenkarz Matt Dusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowizja 2014: po 3 latach przerwy TVP wyśle polskiego reprezentanta

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 18:19
Telewizja Polska znowu weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji - poinformowało Centrum Informacji TVP.
rozwiń zwiń