Pierwsza gmina bez podatków. W Michałowie stawiają na rozwój

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:33
Marek Nazarko - burmistrz Michałowa (województwo podlaskie) - pierwszej gminy bez podatków od nieruchomości, mówił w radiowej Jedynce, że z rozwiązań wprowadzonych w jego gminie płyną same korzyści.
Audio
  • Marek Nazarko o pierwszej gminie w Polsce bez podatków od nieruchomości (Sobota z Jedynką)
Pierwsza gmina bez podatków. W Michałowie stawiają na rozwój
Foto: Glow Images/East News

Wszyscy mieszkańcy gminy Michałowo przestaną płacić podatki od nieruchomości: budynków mieszkalnych, gruntów itd. Radni podjęli taką decyzję, ponieważ gmina jest w doskonałej sytuacji finansowej. Ponadto ma to być zachęta, by ludzie chcieli budować i osiedlić się w Michałowie.

Marek Nazarko tłumaczył w radiowej Jedynce, że każda gmina powinna prowadzić działania prorozwojowe i w tym celu razem z uchwałą od zwolnienia z podatków, radni podjęli również uchwałę o przystąpieniu do zmiany zagospodarowania przestrzennego Michałowa.

- Przeznaczyliśmy duże tereny pod budownictwo mieszkaniowe. Chcemy ściągnąć nowych mieszkańców, ale też zachęcić osoby, które na terenie naszej gminy już mają swoje domy, by się zameldowali. Dzięki temu zwiększy się udział podatku dochodowego dla państwa - zaznaczył burmistrz Michałowa.

Gość Jedynki wyjaśnił, że z takiego rozwiązania płyną same korzyści.

- Jeśli da się wprowadzić takie działanie, z którego skorzystają mieszkańcy, czyli np. emeryci będą mieli więcej pieniędzy na leki, a młode małżeństwa na swoje pociechy, to myślę, że jest to sensowne. Dla mieszkańców oszczędności, ujmując rzecz globalnie, wyniosą około 500 tys. złotych. Przeciętnie podatek od nieruchomości w skali roku wyniesie natomiast około 600 złotych - mówił Nazarko.

Burmistrz Michałowa dodał, że budżet gminy jest stabilny, dzięki czemu można zrealizować wiele inwestycji i wdrażać projekty. - Jeśli chodzi o wysokość budżetu wśród gmin na Podlasiu to wcale nie jesteśmy liderem. Najważniejsze jest jednak to, by tym budżetem odpowiednio operować - podkreślił Nazarko.

Posłuchaj całej rozmowy z Markiem Nazarko.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sadownicy producentami soków

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 12:51
Sadownicy coraz częściej zamiast owoców sprzedają swoje plony już w przetworzonej formie, np. soków. Jest to dużo bardziej opłacalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny biletów komunikacji miejskiej znów pójdą w górę. Przebiją 5 zł

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 10:24
Lista planowanych podwyżek jest znacznie dłuższa i to w całej Polsce. Podniesione będą opłaty targowe, podatek od nieruchomości oraz czynsze. Ile zapłacimy za bilet jednorazowy w Warszawie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diety dla radnych – do obniżenia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 16:46
W środę do częstochowskiego magistratu po raz drugi trafił projekt uchwały o obniżeniu diety miejskich radnych. Złożył go częstochowski Związek Solidarność.
rozwiń zwiń