X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bursztyn oka ropuchy, czyli magia fotografii według Niedenthala i Bożyckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 15:00
Dobre zdjęcie to wynik przypadku czy cierpliwości i dobrego oka? Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich oraz biolog, nagradzany fotograf przyrody Łukasz Bożycki opowiadali w radiowej Jedynce o sztuce "zatrzymywania" czasu na zdjęciach.
Audio
  • Chris Niedenthal i Łukasz Bożycki opowiadają o magii fotografii (Jedynka)
Oko ropuchy - fotografia Łukasza Bożyckiego nagrodzona w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC
"Oko ropuchy" - fotografia Łukasza Bożyckiego nagrodzona w prestiżowym konkursie fotografii przyrodniczej organizowanym przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBCFoto: dzięki uprzejmości autora/ © Łukasz Bożycki

Chris Niedenthal swój pierwszy aparat dostał w wieku 11 lat. Od początku starał się dokumentować wszystko, co widział. - Robiłem zdjęcia jak opętany - wspominał. Przez kolejne lata reportażysta, metodą prób i błędów, odkrywał tę trudną sztukę. Niestety nie pamięta pierwszych wykonanych przez siebie zdjęć. Za to bardzo dobrze pamięta jak wykonał jedno z najbardziej znanych. - To był początek stanu wojennego. Wóz opancerzony stanął pod kinem Moskwa. Wyświetlano w nim "Czas Apokalipsy". Tytuł był widoczny na afiszu - wspominał wymowną kompozycję Niedenthal. Posłuchaj historii tej fotografii >>>

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Fotograf przyrody Łukasz Bożycki miał zgoła inne, ale równie ekscytujące, doświadczenia wykonując zdjęcia przyrodnicze. Uchwycenie oka ropuchy, tak by fotografię nagrodziło Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC, nie było proste. Zdjęcie wykonał w marcu zanurzony w lodowatej wodzie pełnej pijawek, których się boi. Gość Jedynki mówił, że obiektyw dotykał niemal lustra wody. - Wiedziałem też, że będę musiał dopalić flashem oko ropuchy, bo byłem w kontrze, pod światło. Chciałem ten bursztyn w jej spojrzeniu wyciągnąć na światło dzienne - wspominał podekscytowany.

Sztuka w kulturalnym serwisie portalu PolskieRadio.pl >>>

Dla obu gości Artura Wolskiego fotografia jest sztuką, która wymaga cierpliwości, wiedzy i "dobrego oka". Podkreślali, że można ją zgłębiać bez niczyjej pomocy. Biolog ze swoich pierwszych zdjęć sikorek nie był w ogóle zadowolony. - Zacząłem czytać dużo o fotografii, podpatrywać najlepszych - mówił. Niedenthal śmiał się z kolei, że nadal jest dziedzina, której dokumentowanie przychodzi mu z trudem. - Nie potrafię robić rodzinnych zdjęć - stwierdził. Obaj artyści zachęcali słuchaczy do dokumentowania rzeczywistości przy pomocy aparatu. Podkreślili jednocześnie, że "pstryki", czyli zwykłe fotografie z wakacji to jeszcze nie sztuka.

Dlaczego Łukasz Bożycki nie fotografuje ludzi? Co pociąga Chrisa Niedenthala w starych albumach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przygotował i prowadził Artur Wolski.

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Gierałtowski: wybitni Polacy są moją obsesją

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 10:31
- Portretowałem znanych Polaków i wtłaczałem ich do światowych kolekcji. Jeżeli będziemy tam obecni, to pozostaniemy w obiegu kulturowym Europy - mówi fotograf, portrecista, który obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomaszewski: szukam momentów, które wyzwolą we mnie zdziwienie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 09:25
- Chciałbym przeżyć takie zdziwienie, jak dziecko w kołysce, które po raz pierwszy zauważa swoją nogę - mówi w radiowej Trójce fotograf Tomasz Tomaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia fotografii na zdjęciach PAP. 18 mln negatywów (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:15
Gdybyśmy sobie wyobrazili, że otwieramy drzwi i wchodzimy do archiwum PAP, to co byśmy zobaczyli? - Mnóstwo szuflad, w których jest mnóstwo negatywów i odbitek zdjęć - opowiada szefowa działu foto w Polskiej Agencji Prasowej Anna Brzezińska-Skarżyńska. Polska Agencja Prasowa obchodzi właśnie jubileusz 95-lecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oglądanie starych zdjęć to fascynująca przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 14:20
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie to jedno z tych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić. My byliśmy tam w ramach Stacji Kultura.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre zdjęcie to kwestia szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 20:20
- Tak to jest - potrzeba mnóstwo szczęścia, farta, żeby zrobić coś wyjątkowego - mówi w reportażu Czwórki fotograf PAP-u Radek Pietruszka.
rozwiń zwiń