Niemen i Norwid - współodczuwanie poetów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 21:45
Do śpiewania poezji namówił Czesława Niemena Wojciech Młynarski. W wierszach Norwida muzyk znalazł nie tylko podobne rozumienie świata, ale i bodziec, by samemu pisać teksty.
Audio
  • Małgorzata Niemen: klasycy polscy w wykonaniu Czesława trafili do szkół (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o współodczuwaniu Czesława z Norwidem i jego własnych tekstach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o felietonach i autoironii męża (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen: muzykę zawsze traktował jak pracę w drewnie, ciągle dopieszczał, wygładzał i ciągle nie był zadowolony (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o rodzinnych konsultacjach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o współpracy Czesława z córkami (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen i jej ulubione utwory w wykonaniu Czesława (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o dedykowanych jej i córkom piosenkach i wierszach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o twórczości plastycznej Czesława Niemena i źródłach inspiracji (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o wydarzeniach z 1981 roku (Bez tajemnic/Jedynka)
Czesław Niemen
Czesław NiemenFoto: PAP/CAF/ Przemek Wierzchowski

Śpiewał do tekstów Leśmiana, Brylla, Mickiewicza, Brzechwy, Tuwima, Iwaszkiewicza czy Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ale to norwidowska wrażliwość była Niemenowi najbliższa. - Czesław miał względem Cypriana Kamila pewne współodczuwanie i tak sobie wyobrażam, iż doszedł do wniosku, że spróbuje przelewać na papier to, co sam czuje - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Niemen.

Teksty Norwida znalazły się na dwóch ważnych płytach nagranych z grupą Niemen Enigmatic. " Bema pamięci żałobny rapsod" zachwyca do dziś, a cały album "Niemen Enigmatic" osiągnął ogromny sukces. Na dwupłytowym krążku "Niemen" słowom Norwida towarzyszy już jazz.

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat" - Bez tajemnic cz. 2 >>>

Wykonania polskich klasyków nie przysporzyły mu początkowo fanów, ale z czasem, docenione, zaczęły być wykorzystywane nawet w edukacji. - Czesław nie siedział sobie cicho, gdzieś z boku, ale wykazał artystyczną odwagę zabierając się za poezję. Był też jednym z pierwszych, którzy pokazali, że artysta może być pełnią, sam pisać, komponować i wykonywać swoje piosenki - dodała żona artysty.

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Multiinstrumentalista realizował się także w sferze plastycznej tworząc grafiki komputerowe, pracując z drewnem. Jednak to miłość do muzyki przekazał swoim córkom, a żona często była pierwszym odbiorcą jego twórczości.

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło - Bez tajemnic cz. 1. >>>

Więcej o życiu rodzinnym Niemenów oraz osobowości wielkiego artysty można usłyszeć we fragmentach rozmowy Marii Szabłowskiej z Małgorzatą Niemen.

(asz)

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 15:24
- Zadziałał na mnie, ale pomyślałam, że to bez sensu - jakaś tam Małgosia, a tutaj wielki artysta - powiedziała Małgorzata Niemen. W cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" wspominała swoje pierwsze spotkania z Czesławem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obok nas" Czesława Niemena na szczycie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:38
Na pierwszym miejscu 68. notowania listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" znalazł się singiel Czesława Niemena z 1968 roku. Pierwsza trójka zestawienia to prawdziwie mistrzowski skład.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń