Zespół Romanca łączy siły z artystami operowo-operetkowymi

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 14:28
W widowisku "Romanca Operowo" biorą udział znani śpiewacy: Alicja Węgorzewska, Sylwia Lorens i Leszek Świdziński. Oprócz tradycyjnych utworów romskich zostały w nim zaprezentowane dzieła muzyki klasycznej inspirowane tradycją i twórczością Romów.
Audio
  • Sylwia Lorens, Alicja Węgorzewska, Leszek Świdziński i Roland Bilicki o projekcie "Romanca Operowo" (Leniwa niedziela)
Leszek Świdziński (L) i Roland Bilicki (P)
Leszek Świdziński (L) i Roland Bilicki (P)Foto: Piotr Grabka/PR

- Na pomysł wpadł nasz menedżer Tomasz Runo, który zaproponował mnie i Sylwii Lorens, żebyśmy wspólnie zaśpiewali "Oczy czarne". Początkowo nie byłem za bardzo przekonany, ale z czystej ciekawości zgodziłem się. Gdy piosenka była już nagrana, zrozumiałem, że trzeba to kontynuować - tłumaczył w Jedynce Roland Bilicki, lider zespołu Romanca.

Niedługo potem premierę miała płyta formacji pt. "Dzika siła" z gościnnym udziałem Alicji Węgorzewskiej. Na zaproszenie śpiewaczki romscy muzycy, wraz z Sylwią Lorens i Leszkiem Świdzińskim, pojechali z kolei na Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Na scenie wystąpiła z nimi również sama Węgorzewska. - Po koncercie doszliśmy do wniosku, że Alicja jest tak cudowna i wspaniała, że postanowiliśmy porwać ją do naszego taboru. Tak zrobiliśmy, a teraz będziemy koczować po scenach w całej Polsce - śmiał się Roland Bilicki.

Sylwia
Sylwia Lorens

Leszek Świdziński podkreślał w "Leniwej niedzieli", że w projekcie "Romanca Operowo" uwiodła go idea połączenia muzyki romskiej z klasycznym brzmieniem operowym takich kompozytorów jak Verdi czy Strauss. - Motywy cygańskie bardzo często przewijają się w operach i operetkach. Od zawsze zastanawiałem się, gdy na przykład śpiewałem na scenie arię Manrica otoczony Cyganami, którzy pochodzili z baletu operowego, jak by to brzmiało i wyglądało w oryginale, w prawdziwie cygańskiej atmosferze - zdradził w rozmowie z Marią Szabłowską tenor.

Roland Bilicki: w muzyce wyrażamy nasze najszczersze uczucia >>>

Koncert "Romanca Operowo" w Operze Podlaskiej został zarejestrowany i niebawem będzie wydany w formie DVD i CD.  TVP wyemituje również retransmisję tego koncertu. W radiowej Jedynce można było usłyszeć fragment jednego z utworów, który na żywo wykonali: Sylwia Lorens, Alicja Węgorzewska, Leszek Świdziński, Roland Bilicki i Piotr Wesołowski.

Posłuchaj nagrania!

pg/kd

Czytaj także

"W muzyce wyrażamy nasze najszczersze uczucia"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 12:01
Pochodzą z Olsztyna, grają muzykę cygańską i nazywają się Romanca. Lider zespołu - Roland Bilicki był gościem "Leniwej niedzieli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papusza: cygańska poetka wyklęta

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 13:54
Nazywała się Bronisława Wajs. Mówili na nią Papusza. To po cygańsku "lalka". Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, do dzisiaj są chlubą cygańskiego dziedzictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń