Irek Dudek: w Shakin' Dudi ciągle mamy podejście lekko luzackie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:49
- Shakin’ Dudi to nie tylko neoswingowy big band. To także mój pseudonim, który przybieram zawsze wtedy, gdy chcę się śmiać z siebie i z otaczającej mnie rzeczywistości - mówił w Jedynce Irek Dudek.
Audio
  • Irek Dudek o 30-leciu zespołu Shakin' Dudi (Leniwa niedziela)
Irek Dudek
Irek DudekFoto: Piotr Grabka/PR

W tym roku zespół Shakin' Dudi obchodzi 30-lecie powstania. Formację założył Irek Dudek, wcześniej kojarzony wyłącznie z bluesem. - Moi koledzy, między innymi Janek Borysewicz, mieli już pewne sukcesy. Kiedyś spotkaliśmy się przy jakiejś okazji i mówię im, że takie pierdoły jak oni, to ja też mogę zagrać. Oni na to, żebym spróbował, jak jestem taki mądry. Akurat byłem wtedy zafascynowany punkiem, ale miałem 33 lata i byłem już stary na takie granie. Zacząłem szukać czegoś innego, co też byłoby w rytmach garażowych, rock’and’rollowych - wspominał muzyk w "Leniwej niedzieli".

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Od początku zamysł był taki, że Shakin' Dudi ma być formą happeningu. - Powołałem do zespołu po dwóch punkowców, jazzmanów i bluesmanów. Darkowi Duszy, który pisał teksy, powiedziałem, że chcę najgorszych rymów częstochowskich, jakie tylko potrafi napisać, bez żadnych poprawek. Przyświecała nam zasada "im gorzej, tym lepiej" - tłumaczył Irek Dudek.

W roku 1985 roku Shakin' Dudi zadebiutował albumem "Złota płyta". Zespół nagrał go... w kilka dni. - Podkłady zajęły nam 2-3 dni, a wokale zaśpiewałem w 4 godziny, bez żadnych poprawek i ingerencji komputera. I tak mamy do dzisiaj, że gramy na żywo, nie kombinujemy. Na ile cię stać, tyle pokaż - podkreślał Irek Dudek.

Prawdziwy szał na punkcie Shakin' Dudi zapanował po występie zespołu w 1985 roku na Festiwalu w Opolu. Dzięki piosence "Au sza la la la" Irek Dudek i koledzy zdobyli nagrodę publiczności. - Oprócz samej muzyki, bardzo istotną rzeczą był wtedy nasz wygląd i to, co robiliśmy na scenie. Skakałem po fortepianiach, czasem któryś tego nie wytrzymywał - śmiał się gość Jedynki.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Dziś z oryginalnego składu zespołu pozostali tylko Irek Dudek i Dariusz Dusza. - Obaj się nie zmieniliśmy. Razem z czterema nowymi członkami tworzymy kapelę dosyć zgraną i ciągle mamy podejście lekko luzackie - stwierdził założyciel i lider Shakin' Dudi.

Ostatnia płyta formacji - "... bo ładnym zawsze lżej..." - ukazała się w 2011 roku.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy dziewczyny i Piotr Rubik - przepis na Bardotka Trio

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:06
- Najczęściej piosenki tworzy dla nas Piotrek Rubik, w rozpisaniu ich pomaga nam Grzegorz Karaś. My zawsze jesteśmy odpowiedzialnie za tekst i linię melodyczną - mówiła w Jedynce Marta Podobas z zespołu Bardotka Trio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KOMBI Łosowski i ich zestaw albumowy "Live"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 16:28
KOMBI Łosowski wydał właśnie dwupłytowy album "Live", któremu towarzyszy również płyta DVD z zapisem koncertu. To prawdziwa gratka dla fanów zespołu, bo zestaw zawiera wiele nigdy niepublikowanych utworów w wersji instrumentalnej. O albumie członkowie zespołu mówili w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń