Zachód wobec Ukrainy. "Tłuste koty" czy solidarni?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 13:30
Zachód próbuje się zjednoczyć w odpowiedzi na działania Władimira Putina. Jednak istotne momenty próby są jeszcze przed nami - zgodzili się europoseł Dariusz Rosati i redaktor Andrzej Jonas w audycji ”W samo południe”.
Audio
  • Publicysta Andrzej Jonas i były szef MSZ Dariusz Rosati o sytuacji na Ukrainie (Jedynka/W samo południe)
Głosowanie na wsi na Krymie
Głosowanie na wsi na KrymieFoto: PAP/ EPA/YURI KOCHETKOV

- Prezydent Rosji Władimir Putin, łamiąc zasady ładu międzynarodowego, skonsolidował Zachód, choć może nie do tego stopnia, jakbyśmy chcieli. Rozwiał cały szereg złudzeń. Zmobilizował nawet Stany Zjednoczone – powiedział Dariusz Rosati. Były szef MSZ jest przekonany, że Putin stara się obecnie testować reakcje Zachodu na swoje działania. Wyraził więc nadzieję, że państwa UE i USA szybko uświadomią Moskwie, że zajęcie Krymu będzie okupione wysoką ceną.

Publicysta Andrzej Jonas zgodził się, że dramatyczna sytuacja na Ukrainie zaczęła jednoczyć Europę. Zauważył też początki ”reanimacji NATO”. – Unia została ”wyzwana do odpowiedzi”, z solidarności. Tego egzaminu nie zdaje najlepiej, a w każdym razie  - nie w najszybszym tempie Wygląda jednak na to, że będzie musiała dać odpowiedź: czy rzeczywiście są to państwa solidarne, czy towarzystwo tłustych kotów, które dbają tylko o dostawy myszy – mówił dziennikarz.

Dariusz Rosati ocenił, że Władimir Putin jest owładnięty ideą budowy imperium od lat 90. i czekał tylko na sprzyjające okoliczności. Wykorzystał sytuację Gruzji, potem ruszył do działania po obaleniu Wiktora Janukowycza, gwaranta pozostawania Ukrainy w rosyjskiej strefie wpływów.  Jego zdaniem Putin zamierza zdestabilizować rząd w Kijowie i służą temu zamieszki wszczynane m.in. w Charkowie i w Doniecku. Zajęcie Krymu to tylko pierwszy, najłatwiejszy do wykonania krok.

Andrzej Jonas bronił oferty resetu, jaką Barack Obama przedstawił wcześniej prezydentowi Rosji. Zaznaczył przy tym, że najwyraźniej Kreml odtrąca tę ofertę i wraca do imperialnej logiki. Stwierdził, że de facto Kreml zaproponował ostatnio Białemu Domowi, by relacje między tymi państwami układać dwustronnie, bez zwracania uwagi na małe kraje i prawo międzynarodowe. Zaznaczył, że Obama odrzucił takie podejście.

Dariusz Rosati zauważył, że w Rosji siłę państwa mierzy się rozmiarem terytorium i taki organizm państwowy nie może być normalny. Podkreślił, że Putin idzie złą drogą, bo to, co robi, nie przysłuży się Rosji. Polityk powiedział, że przecież wcześniej Moskwie oferowano pomoc gospodarczą i nawet współpracę NATO. Jednak Kreml nie zdał egzaminu. Polityk nie wykluczył, że być może dopiero po kolejnym okresie zimnej wojny elity rosyjskie dojrzą do świadomości, że trzeba zmienić model rozwoju.

Z kolei według Jonasa, powrót do realiów zimnej wojny, gdy istniała tylko gorąca linia między Waszyngtonem i Moskwą, nie jest możliwy ze względów gospodarczych.  Widzi jednak już oznaki ochłodzenia relacji, m.in. zerwanie współpracy wojskowej.  Publicysta przewiduje też, że solidarność Zachodu w kwestii Ukrainy będzie miała charakter falowy. Choć przyznaje, że obecnie polskiej dyplomacji udało się uświadomić sytuację państwom UE,  to dostrzega już jednak pewne zachowania niesolidarne w relacjach z Rosją, np. w kwestii wieprzowiny. Jego zdaniem, gdy pojawią się koszty konsekwentnej polityki wobec Rosji, takich przypadków będzie więcej. Jednocześnie gesty imperialne ze strony Rosji znowu wywołają reakcje solidarnościowe.

Rozmawiał Jan Ordyński.

agkm

Czytaj także

Były czeski MSZ: Putin postępuje jak Hitler

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:50
Karel Schwarzenberg powiedział, że gdy Hitler chciał "Anszlusu" Austrii twierdził, iż Niemcy są tam prześladowani. Podobnych argumentów używał również w stosunku do Czechosłowacji i Polski. Jego zdaniem Putin postępuje dziś według tej samej zasady.
rozwiń zwiń

Czytaj także

16/17.03.2014. Referendalnej niespodzianki nie było. Krym coraz bliżej Rosji [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 06:00
Na półwyspie odbyło się zorganizowane w błyskawicznym tempie głosowanie w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Opinia międzynarodowa ocenia je jako nielegalne, potępia przy tym rosyjską agresję wojskową na Krym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO wciąż walczy ze skutkami ataku hakerów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 11:46
Po sobotnim ataku hakerskim na strony internetowe NATO ich część wciąż pozostaje zablokowana. Jednak większość serwisów udało się odzyskać. Taką informacje przekazała na Twitterze rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Sikorski o referendum na Krymie: to farsa

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 18:37
To głosowanie pod lufą karabinów - oświadczył szef polskiej dyplomacji w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putina można zmusić do uznania realiów XXI wieku"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 12:26
Europa nie może pozostać pasywnym widzem działań Rosji wobec Ukrainy - uważa redaktor naczelny sztokholmskiego dziennika „Dagens Nyheter”.
rozwiń zwiń