Hanna Banaszak rozstała się ze starym repertuarem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:08
Jej nazwisko kojarzy nam się z takim utworami jak "Samba przed rozstaniem", "W moim magicznym domu", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", czy "Ja dla pana czasu nie mam". Stanowią one jednak tylko wycinek z jej bogatej twórczości.
Audio
  • Hanna Banaszak o swojej mniej znanej twórczości (Leniwa niedziela/Jedynka)
Hanna Banaszak w studiu Jedynki
Hanna Banaszak w studiu Jedynki Foto: PR/E. Iwanicka

- Te piosenki były najbardziej lansowane w mediach. Daleko od nich odeszłam. Tylko czasami, dla publiczności, sięgam po te utwory - powiedziała Hanna Banaszak w radiowej Jedynce. Jak tłumaczyła, ludzie, którzy pamiętają jej wcześniejszą twórczość, nie znają współczesnego repertuaru, który wykonuje. Nadal znajduje się w nim jednak "Samba przed rozstaniem". - Nie zrezygnowałam z niej. Uważam, że przepiękny tekst Jonasza Kofty ma niezwykły przekaz. Jest na tyle uniwersalny, że mi się nie znudził - powiedziała.

Hanna Banaszak: uwielbiam "W moim magicznym domu", ale w wykonaniu innych >>>

Hanna Banaszak przyznała, że miała szczęście, bo muzykę pisali dla niej najwięksi kompozytorzy, jak np. Jerzy Wasowski. - Zachęcił mnie żebym śpiewała jego utwory. To był dla mnie wielki zaszczyt - powiedziała. Bardzo ważnym kompozytorem w jej życiu był też Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. - W ubiegłym roku wydałam płytę poświęconą jego twórczości. Uznałam, że mu się należała - tłumaczyła. Pisali dla niej również Jerzy Satanowski i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Ona sama uwielbia natomiast twórczość Krzysztofa Komedy. Jej zdaniem, był on jednym z najwybitniejszych kompozytorów na świecie.

Wasowski: fenomen Starszych Panów polegał na geniuszu obu twórców >>>

Banaszak chętnie współpracuje też z młodymi kompozytorami i autorami tekstów. - Ostrzegam jednak, że jestem bardzo wybredna. Mój dorobek nie jest mały, a to, co dla mnie tworzono było na wysokim poziomie i trudno byłoby z niego zejść - zażartowała Banaszak w rozmowie z Izą Żukowską.

Sama tworzy też muzykę, m.in. do wiersza Wisławy Szymborskiej pt. "Nienawiść". - Bardzo lubię eksperymentować. Dotykam różnych rzeczy - powiedziała. Pisze też poezję, wydała tomik wierszy. Mówi się, że jest bardzo wrażliwa na słowo. - Uważam, że skoro śpiewam jakiś tekst, to muszę go świetnie podać dykcyjnie i interpretacyjnie. Myśl, która jest w nim zawarta, powinna być odpowiednio podana. To jest minimum, które trzeba dać słuchaczowi - wytłumaczyła artystka.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Będzie można się o tym przekonać już 21 marca podczas recitalu Hanny Banaszak na koncercie w Nowym Sączu w ramach festiwalu "Pamiętajcie o Ogrodach". Dzień później wystąpi w Muzycznej Owczarni w Jaworkach, a 4 kwietnia będzie można ją usłyszeć na festiwalu Jazz nad Odrą.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aga Zaryan i Ella Fitzgerald śpiewają "Old Macdonald had a farm"...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:08
Quentin Tarantino, Nina Simone i Abbey Lincoln, a także Ella Fitzgerald to twórcy, których działalność inspiruje wokalistkę jazzową. Swoimi fascynacjami Aga Zaryan podzieliła się ze słuchaczami Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Borzym: z twórczością Wasowskiego jestem bardzo zaprzyjaźniona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:08
- Nie ukrywam, że, gdy Krzysztof Herdzin zaproponował mi zaśpiewanie jednego z utworów na płycie "Wasowski odnaleziony", skakałam z radości - mówiła w Jedynce wokalistka jazzowa Monika Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas przypływu". Felicjan Andrzejczak wraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:39
Jego głos znają wszyscy fani Budki Suflera. Wyśpiewał bowiem największe przeboje zespołu m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Noc komety". Obecnie Felicjan Andrzejczak koncertuje z Budką Suflera, śpiewając wspólnie z Krzysztofem Cugowskim. Realizuje też swoje solowe projekty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert dla Ukrainy. "Oni proszą tylko o prawo do prawa"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 17:00
- Chciałam zobaczyć na własne oczy, z samego serca Majdanu, dokąd naprawdę dążą ci ludzie. Darzę ich absolutnym podziwem - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Olena Leonenko, która zaśpiewa na dobroczynnym koncercie w Filharmonii Narodowej.
rozwiń zwiń