Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
Audio
  • Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu (Jedynka/Spotkanie z mistrzem, 2014)
Juliusz Machulski na planie komedii Brancz w Teatrze Telewizji
Juliusz Machulski na planie komedii "Brancz" w Teatrze Telewizji Foto: TVP/PAP/Archiwum/Ireneusz Sobieszczuk

Juliusz Machulski przyznał, że pomysł na przedstawienie nosił w sobie od 15 lat. Wtedy planował, że obsadzi w niej Jerzego Stuhra. Miał to być monodram. Ostatecznie napisał sztukę poważną z dosyć przewrotnym i zaskakującym zakończeniem o Niccolo Machiavellim.

"Machia" jest rozpisana na trzy osoby. Pojawią się w niej Adam Ferency, Piotr Głowacki oraz Marta Ledwoń. - Zaczynamy próby. To będzie pierwsza realizacja teatralna mojej własnej sztuki. Podjąłem się jej ze względu na wyjątkowość propozycji, którą dostałem - powiedział reżyser. Zapotrzebowanie na sztukę wyszło właśnie z Teatru Starego w Lublinie. - Miałem pomysł, napisałem, to się spodobało. Czuję się zobowiązany Lublinowi, bo to miasto mojego dzieciństwa. Mam do niego wielki sentyment - dodał.

Piotr Głowacki z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego >>>

Machulski przyznał, że w Machiavellim fascynuje go to, że był pierwszym znanym pisarzem i myślicielem, który opisał naturę człowieka w jego nieposkromionej chęci władzy i posiadania wpływu na życie innych. - Jego "Książę" jest nie tylko o tym, jak zdobyć władzę, ale też jak ją utrzymać. Jednocześnie był pierwszym, który oddzielił moralność od polityki. Cel uświęca środki, to jest jego powiedzenie - przypomniał reżyser.

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Selim. "Machię" będzie można zobaczyć 4 maja w Teatrze Starym w Lublinie. Sztuka odwiedzi też inne miasta w Polsce. Machulski nie wykluczył, że przeniesie ją do Teatru Telewizji.

Juliusz Machulski znany jest jednak głównie jako reżyser filmowy. I - jak podkreśla w rozmowie z Martyną Podolską - kino nie przestaje go fascynować. Ogląda bardzo dużo filmów i zdaje sobie sprawę, gdzie znajduje się polska kinematografia. - Mamy ograniczenia, których nie było za czasów komuny. Jeżeli film był kierowany do produkcji, to pieniądze musiały się znaleźć. Dzisiaj nie do końca tak jest - tłumaczył.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Jego zdaniem reżyser filmowy to zawód, który można wypełniać do pewnego wieku. - Mało który film twórcy, który skończył 70 lat, bywa ożywczy - stwierdził. Dlatego, gdy zrobił kilkanaście filmów i poznał swoje możliwości, zaczęło go interesować pisanie sztuk teatralnych. - Chciałem się zdywersyfikować. Być może przyjdzie taki czas, że robienie filmów będzie zbyt ciężkim zajęciem, albo nie będzie mnie bawiło, myślę o przyszłości. Na pewno będę chciał opowiadać historie. Teatr i film są na to sposobem - powiedział.

Machulski tłumaczył, że najważniejszym filmem w jego karierze był "Vabank". - Od niego bardzo wiele zależało. Gdyby mi się nie udało, to nie byłoby następnych - powiedział w audycji "Spotkanie z mistrzem". Jak tłumaczył, "Seksmisja"  jest córką "Vabanku". - Kierownik zespołu filmowego "Kadr" Jarzy Kawalerowicz, tak był ze mnie zadowolony, że dostałem carte blanche na kolejne produkcje - tłumaczył.

Spotkanie z mistrzem - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>

Reżyser przyznał, że jest szczęśliwy, iż jego filmy przetrwały próbę czasu, a do języka potocznego przeszły dialogi, które w nich zawarł. - Przede wszystkim jestem widzem, a potem reżyserem. Wiedziałem, że filmy muszą być dla kogoś. Bez widza nie ma kina i tego się trzymam - stwierdził.

Jaki film planuje obecnie Machulski? Którzy reżyserzy mieli największy wpływ na jego twórczość? Z jakiej literatury czerpie pomysły? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj/asz

Czytaj także

Marcin Bosak: jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest pokora

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:11
- Zawsze uważałem, że jestem na dobrej drodze. Metodą małych kroków zmierzam we właściwym kierunku - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Spotkanie z mistrzem" aktor Marcin Bosak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obywatel". Jerzy Stuhr reżyseruje, gra i… śpiewa

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:17
- Ten rok albo zmiecie mnie z mapy kulturalnej tego kraju, albo wzniesie mnie na wyżyny - mówił w radiowej Jedynce Jerzy Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bodo Kox: zawsze pociągali mnie outsiderzy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
- Nie czuję się świetnie w rzeczywistości, często mam ochotę zapaść się pod ziemię, albo zniknąć, czasami świat mnie przeraża. Dlatego zawsze mnie pociągali dziwni bohaterowie - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Bodo Kox otrzymał nagrodę Orły w kategorii "Odkrycie roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrafi zagrać nawet zsiadłe mleko. Jan Peszek, aktor odważny i elastyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 01:00
- Nie lubię letnich sytuacji. Lubię letnie albo gorące, ekstremalne, bo w nich odbija się człowiek. Przygoda aktorska jest dla mnie ciągle niezwykle pociągająca, bo daje mi możliwość zaglądania w ekstremalne sytuacje ludzkie - mówił aktor i reżyser w Jedynkowym "Spotkaniu z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Głowacki: najbardziej motywujące były momenty, gdy mi się nie udawało

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 13:44
- Jak wtedy, gdy nie dostawałem się do szkoły teatralnej. W końcu, za 10. razem, dostałem się do Warszawy na rok do prof. Jana Englerta. Miałem już wtedy 22 lata i była to raczej górna granica na studiach aktorskich - mówił w radiowej Jedynce Piotr Głowacki, tegoroczny laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń