X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sławek Wierzcholski: za wcześnie na podsumowania, ale różne refleksje się nasuwają

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 18:15
- W bluesie, który jest moją główną domeną, jest tak, że największe laury, sławę i pieniądze osiąga się w wieku znacznie bardziej zaawansowanym niż mój - mówił w radiowej Jedynce muzyk.
Audio
  • Sławek Wierzcholski o płycie "Matematyka serc" (Leniwa niedziela/Jedynka)
Sławomir Wierzcholski
Sławomir WierzcholskiFoto: Andrzej Szozda/PR

Choć Sławek Wierzcholski kojarzony jest przede wszystkim z bluesem, płyta "Matematyka serc" czerpie z muzyki, którą autor kojarzy ze swego dzieciństwa. - To były muzyka z gramofonu moich rodziców. Poza tym w pobliżu naszego mieszkania w Toruniu znajdowała się restauracja "Pomorzanka", w której odbywały się dancingi. Przez nasze okna, otwarte latem szeroko, wpadały dźwięki muzyki, która była akurat popularna w radiu, np. piosenki Marii Koterbskiej czy Janusza Gniatkowskiego. Na nowej płycie właśnie do tych wspomnień staram się nawiązać - tłumaczył w "Leniwej niedzieli" artysta.

Płyta "Matematyka serc" do nabycia w sklepie Polskiego Radia >>>

Sławek Wierzcholski odkrył bluesa dzięki audycji radiowej Mai Jurkowskiej. - Pewnego razu usłyszałem tam duet Sonny Terry & Brownie McGhee. To było jak piorun z nieba. Wcześniej, owszem interesowałem się muzyką, ale wtedy poczułem, że to jest coś bardzo ważnego. Wziąłem się solidnie za naukę angielskiego, żeby szukać źródeł. Przyjeżdżałem specjalnie z Torunia do Warszawy do ambasady amerykańskiej, gdzie była dobrze wyposażona biblioteka - wspominał muzyk.

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

Przez wiele lat Sławek Wierzcholski doskonalił grę na harmonijce ustnej. Dziś jest wirtuozem tego instrumentu, wydał nawet podręcznik do nauki gry na nim. Początki miał jednak trudne. - Zacząłem grać jako uczeń szkoły średniej. Problemem był dostęp do instrumentów. Harmonijki ustne produkowała wtedy w Polsce tylko Częstochowska Fabryka Instrumentów Muzycznych, która była przykrywką dla fabryki zbrojeniowej. Można sobie więc wyobrazić, jakiej jakości były te harmonijki - śmiał się gość Jedynki.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legendy bluesa grają Sławomira Wierzcholskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 18:19
- Pewnego razu Zbigniew Hołdys powiedział mi, że jest taki gość w Londynie, jego stary przyjaciel z lat studenckich, i ma świetny zespół. Zatelefonowałem do Marka, dostałem od niego nagrania i okazało się, że to wspaniała muzyka - mówił w Jedynce o swojej współpracy z zespołem Mark Olbrich Blues Eternity Sławomir Wierzcholski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Balcar: orkiestra symfoniczna dodaje muzyce Dżemu mocy

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 16:30
- Już od dłuższego czasu ćwiczymy temat, nagraliśmy nawet płytę "Symfonicznie", więc ten koncert jest tego ukoronowaniem i odpowiedzią na zapotrzebowanie - mówił w Jedynce Maciej Balcar przed koncertem "Dżem Symfonicznie" w Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irek Dudek: w Shakin' Dudi ciągle mamy podejście lekko luzackie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:49
- Shakin’ Dudi to nie tylko neoswingowy big band. To także mój pseudonim, który przybieram zawsze wtedy, gdy chcę się śmiać z siebie i z otaczającej mnie rzeczywistości - mówił w Jedynce Irek Dudek.
rozwiń zwiń