Maria Szabłowska o finale Eurowizji: polska piosenka ofiarą regulaminu

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 18:16
- Zastanawiam się, które miejsce zajęłaby Conchita Wurst gdyby zaśpiewała w garniturze, białej koszuli i krawacie bez kobiecych atrybutów - powiedziała w radiowej Jedynce Maria Szabłowska. Reprezentująca Austrię "kobieta z brodą" wygrała 59. edycję festiwalu Eurowizji. Cleo i Donatan z Polski zajęli dopiero 14. miejsce.
Audio
  • Maria Szabłowska o finale konkursu Eurowizji (Niedziela z Jedynką)
  • Dziennikarz muzyczny Artur Orzech o finale konkursu Eurowizji (Niedziela z Jedynką)
Występ polskiej grupy Cleo i Donatan podczas Eurowizji 2014
Występ polskiej grupy Cleo i Donatan podczas Eurowizji 2014Foto: PAP/EPA/JOERG CARSTENSEN

Donatan i Cleo w radiowej Jedynce: odczuwamy ciężar odpowiedzialności >>

- Spodziewaliśmy się czegoś więcej. W naszej ekipie panuje ogromne rozczarowanie - dodała dziennikarka radiowej Jedynki, która finał konkursu podziwiała na żywo w Kopenhadze.

Cleo i Donatan otrzymali w nim 62 głosy. - Nie jest to klęska, nie jest tak źle. Chodziło oto, żeby nie wypaść z gry i pozostać w Eurowizji - pocieszała Maria Szabłowska w "Leniwej Niedzieli". Jednak jak tłumaczyła, jeszcze przed finałem reakcje na polską piosenkę w Kopenhadze były wspaniałe, a lepsze recenzje miała tylko piosenka zwycięzcy. Jej zdaniem, tylko na tej podstawie Cleo i Donatan powinni równie dobrze wypaść w ostatecznej rozgrywce.

Na wynik składają się po połowie głosy publiczności w danym kraju oraz ocena jury. Na podstawie reakcji fanów, polski zepół prowadził np. w Wielkiej Brytanii i w Irlandii, ale był na ostatnim miejscu wśród tamtejszych jurorów. - Padliśmy ofiarą regulaminu, bo gdy publiczność w Anglii dała nam pierwsze miejsce, a jury ostatnie to w podliczeniu piosenka plasowała się na 13. miejscu. Nie wchodziła do punktowanej "10". Tak się stało kilku głosowaniach - tłumaczyła Maria Szabłowska. - Jeśli policzyć samą reakcję publiczności to Polska mogłaby być na piątym miejscu. To byłby sukces, którego się spodziewaliśmy - przyznała.

Szabłowska przypomniała, że Polska stała się po raz drugi w historii Eurowizji ofiarą regulaminu. Podobnie było w 1994 roku, gdy drugie miejsce zajęła Edyta Górniak . - Na próbie zaśpiewała fragment piosenki po angielsku, co wtedy było zabronione. Wielka piątka krajów założycielskich Eurowizji zażądało usunięcia jej z konkursu. Nie zdążyła jednak złożyć protestu na piśmie i dlatego Górniak wystąpiła w finale. Jednak kraje które ją oprotestowały, już na nią nie zagłosowały - tłumaczyła Maria Szabłowska w rozmowie z Izą Żukowską .

W tym roku, zdaniem Szabłowskiej, polska piosenka spotkała się też z niezrozumieniem ze strony jury. - To była piosenka-żart, a wzięto ją bardzo poważnie. Dosyć czytelną ironią odczytano wprost. Na konferencji prasowej zarzucano jej seksizm - zauważyła dziennikarka radiowej Jedynki.

Maria Szabłowska tłumaczyła, że na wyniki Eurowizji 2014 nie można się jednak obrażać. Warto podkreślić, że świetny występ reprezentantów Polski obejrzały miliony widzów w Europie, a Cleo i Donatanowi udało się połączyć w nim elementy naszego folkloru z nowoczesną realizacją.

Aram Mp3 w radiowej Jedynce: mam nadzieję, że wygram Eurowizję >>

/

Jakie piosenki podobały się Marii Szabłowskiej podczas finału konkursu Eurowizji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy .

tj, gs

Komentarze7
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
lebiedzik@poczta.fm2014-05-12 21:00 Zgłoś
I mój wpis został usunięty. Nie lubicie drodzy prawdy.... szkoda.
szeleszczyciel2014-05-12 11:03 Zgłoś
Użytkownik zbip napisał
Ta piosenka pani Mario to kpina a nie żart. Te 14 miejsce to wyłącznie sympatia dla Polski i polaków, bo ta piosenka to nie wiadomo co to.
Po pierwsze: skoro te, to miejsca, a jeżeli miejsce, to to. Po drugie: nie "polaków" a Polaków. A poza tym, to rzeczywiście ten występ był kpiną z polskiej piosenki, cała ta impreza była kpiną z piosenek poszczególnych krajów.
zbip2014-05-12 09:49 Zgłoś
Ta piosenka pani Mario to kpina a nie żart. Te 14 miejsce to wyłącznie sympatia dla Polski i polaków, bo ta piosenka to nie wiadomo co to.
weselabydgoszcz2014-05-12 00:11 Zgłoś
Generalnie rzecz biorąc: nasz utwór w wykonaniu na żywo, bez wsparcia teledyskowej wizualizacji oraz masteringu doprowadzającego wokal do choćby POPRAWNEGO muzycznie poziomu ... jest po prostu mało czytelną mieszaniną, która łączy w sobie elementy prostackiego wręcz erotyzmu przeplatane oddechową nieregularnością wykrzykiwanych sylab, artykułowanych niekoniecznie w zgodzie z przewidzianym zapisem nutowym. Rozumiem, że po sukcesie "Koko Euro Spoko" co niektórzy widzowie spodziewali się lepszego wyniku, jednak uważam, że jeśli już startujemy do (UWAGA !) Konkursu Piosenki, to może po prostu trzeba skorzystać z dorobku takich wykonawców, którzy ... śpiewają dobre polskie piosenki. Takich zaś w naszym kraju nie brakuje. A jeśli ktoś uważa, że Donatan & Cleo - to właściwy kurs na Eurowizję - nie sposób tutaj nie zauważyć, iż z pewnością istnieją dużo lepsi wykonawcy ... Disco Polo, którego to nurtu - Donatan & Cleo - dopiero się uczą (bez urazy).
szeleszczyciel2014-05-11 23:36 Zgłoś
Czekaj, czekaj.. Coś tu się nie zgadza; "Cleo" i "Donatan", to jakieś zagraniczne imona męskie, tak? Tak. To znowu dwóch chłopów (chyba z USA) przebrało się za baby, nauczyło się telewizyjnego polskiego i wykrzykiwało skacząc. Kilka lat temu, kiedy ostatni raz oglądałem tę imprezę, Polska wystawiła takiego dużego blondyna bez brody i w długiej sukni, nazywał się on jakoś tak... "Jezos Dzie", czy coś. On, w odróżnieniu od tych dwóch, nie umiał po polsku ani słowa i śpiewał też po angielsku. Pochodził z USA. Mnie wtedy, pamiętam, od posłuchania tego jego śpiewania jakieś pryszcze obsypały nazajutrz i przez długie lata nie słuchałem tego widowiska. Wszystko jedno, "Jezos Dzie" przepadł, chyba na zawsze wrócił do Stanów. Natomiast tych dwóch teraz zrobiło znów Polsce nieprzyjemny żart. To karykatura naszej sztuki ludowej i do tego jeszcze zajawka łajdactwa; te cycki na wierzchu - zachęta dla bogatych Niemców, Amerykanów, Chińczyków... Wolałbym, żeby Polska już nigdy w tym czymś nie brała udziału. Słowiańskość, to nie jest to! To, to jest taki anglosaski folwark.
cojest2014-05-11 19:49 Zgłoś
wystep Polek tylko potwierdzil niestety powszechna opinie o naszych dziewczynach ze Polka to dziewczyna latwa lekka i przyjemna, ze to byl tylko zart niestety nie dotarlo do widzow na Swiecie.
Adas2014-05-11 19:31 Zgłoś
"To byla piosenka-zart" - Polska nie trafila do czolowki bo nikt nie umial tego wutlumczyc po angielsku. Tlumacze byli do kitu a sama Cleo tez nie umiala dobrze sie po angieslku wypowiedziec.

Czytaj także

Donatan i Cleo w finale Eurowizji! "Odczuwamy ciężar odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 08:00
- Zostaliśmy powołani do broni i mamy zamiar godnie reprezentować Polskę, pokazać z jak najciekawszej i najbardziej kolorowej strony nasz folklor - kilka tygodni temu zapewniali w radiowej Jedynce autorzy utworu "My Słowianie". W sobotę 10 maja wykonają go podczas finału Eurowizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aram Mp3: mam nadzieję, że wygram Eurowizję

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 19:11
- Nawet jeśli nie zdobędę pierwszego miejsca, to zaśpiewam w ten sposób, że mój utwór pozostanie w ludzkich sercach. Właśnie to nazywam zwycięstwem - powiedział w radiowej Jedynce Aram Sargsyan, który będzie reprezentował Armenię podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kopenhadze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Szabłowska o Eurowizji 2014: nie spodziewaliśmy się tak dobrego przyjęcia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 20:02
- Nastroje w naszej ekipie są bardzo dobre! To naprawdę sukces, że weszliśmy do finału - relacjonuje dziennikarka radiowej Jedynki z Kopenhagi. Maria Szabłowska ujawnia, kto jest wymieniany wśród faworytów 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, którego finał odbędzie się już w sobotę 10 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eurowizja 2014. Conchita Wurst triumfuje. Porażka Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 00:27
Mimo ogromnych nadziei, wskazywani jako jedni z faworytów Cleo i Donatan otrzymali w finale konkursu Eurowizji 62 głosy. Zajęli 14. miejsce.
rozwiń zwiń