Maciej Maleńczuk: na festiwalu w Opolu oddałem hołd Romom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 12:07
- Napisałem piosenkę dla wszystkich tych, którym się to należy, czyli grającym Cyganom - powiedział w radiowej Jedynce muzyk. Maleńczuk wystąpił pierwszego dnia 51. festiwalu w Opolu podczas koncertu SuperPremiery z piosenką "Cygańska dusza".
Audio
  • Maciej Maleńczuk o swoim występie w Opolu (Niedziela z Jedynką)
51 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2014. Maciej Maleńczuk na próbie przed premierami
51 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2014. Maciej Maleńczuk na próbie przed premierami Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Wokalista przyznał, że dzieli Romów na tych, którzy kradną i tych, którzy grają. - Grający raczej nie kradną, bo mają fach w rękach - stwierdził Maciej Maleńczuk.

Jak tłumaczył, najbardziej pociąga go żarliwe podejście Romów do muzyki, którzy niejako od dzieciństwa są zrośnięci z instrumentami. - Ja od dziecka musiałem sobie za każdym razem coś wmawiać np., że będę piosenkarzem, gitarzystą lub saksofonistą. Do pewnego stopnia musiałem gonić za wyobrażeniem o samym sobie. U nich nikt nikogo nie goni. Wszystko jest na swoim miejscu. Zawsze mi się to podobało. Również to, że potrafią zagrać wszystko pod warunkiem, że im się zapłaci. Ze mną jest podobnie, za darmo to mnie gardło boli - przyznał muzyk.

Opole 2014: SuperJedynki przyznane >>>

W rozmowie z dziennikarzami radiowej Jedynki Maleńczuk ujawnił również, że ma pomysł na jazzowy zespół. - Od pięciu lat ćwiczę na saksofonie. Jeśli ci się wydawało, że coś umiesz i nikt nie jest lepszy od ciebie to weź do ręki instrument na którym jeszcze nie grałeś, a pokora się pojawi - powiedział artysta, dodając, że kocha jazz.

Jego nowy projekt będzie się nazywał "Jazz for idiots" - Sądzę, że będziemy mieli tłumy na koncertach - zażartował muzyk. Zapewnił, że nie będzie to smooth jazz, ale jego klasyczna odmiana. - Tak, aby było trochę hałasu, by muzycy grali na trąbach do utraty tchu - stwierdził muzyk.

Maleńczuk przyznał też, że na razie nie myśli o powrocie do rocka i zespołu Homo Twist. - Nie w dzisiejszych homofonicznych czasach - powiedział. Jak zauważył, za  każdym razem musiałby się tłumaczyć nawet z nazwy zespołu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj, ac

/

Czytaj także

Honorowy Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 11:58
"Za postawę wobec sztuki i słuchacza, która pozostaje symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej" - tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Polskiego Radia znakomitej piosenkarce. Edyta Geppert odebrała nagrodę podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"25! Wolność! Kocham i rozumiem!". Słuchaj transmisji koncertu w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 10:00
Trzeci dzień 51. Festiwalu w Opolu wypełnią emocje 25 lat! Wolność - kocham i rozumiem! - Gali Jubileuszowej - dynamicznego spektaklu muzyczno-taneczno-aktorskiego, nawiązującego do 25-lecia wolnych wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kombii i Mateusz Ziółko z nagrodami radiowej Jedynki w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 07:45
W piątek rozpoczął się 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszego dnia imprezy swoje nagrody przyznała radiowa Jedynka, która wyróżniła zespół Kombii w koncercie "SuperPremiery" oraz Mateusza Ziółko - laureata "SuperDebiutów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole: dwie SuperJedynki 2014 dla zespołu Piersi

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:10
Poznaliśmy laureatów plebiscytu organizowanego przez radiową Jedynkę, Telewizję Polską oraz "Super Express". Na scenie opolskiego amfiteatru wystąpiły największe gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń