Andrzej Siezieniewski: możemy być dumni z mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 13:36
- Nasza radiofonia i telewizja przestają się różnić od podobnych instytucji działających na Zachodzie - powiedział w radiowej Jedynce Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Audio
  • Andrzej Siezieniewski o roli mediów publicznych (Niedziela z Jedynką)
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski
Prezes Polskiego Radia Andrzej SiezieniewskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Polskie Radio należy do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) nazywanej też Eurowizją - organizacji, która zrzesza media publiczne z około 70 krajów. Stawia sobie ona za cel promowanie roli mediów publicznych, których znaczenie w wyniku podziału rynku zmalało. - Zostały sprowadzone do roli konkurenta mediów komercyjnych, a przecież tak nie jest. To są media, która mają zupełnie inne zadania - tłumaczył Andrzej Siezieniewski .

Jego zdaniem, EBU bardzo mocno akcentuje tę różnicę. - Rozwinięto deklarację wartości mediów publicznych, która została opublikowana dwa lata temu. Dołączono do niej instrumentarium oceny mediów publicznych. Będziemy próbowali wartościować media publiczne, ich rzeczywistą rolę w społeczeństwach demokratycznych - podkreślił Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Siezieniewski wyjaśnił, że w całym projekcie chodzi o to, żeby wszystkie media publiczne zrzeszone w EBU prezentowały te same wartości. I choć polskie media publiczne coraz bardziej przypominają swoich zachodnich odpowiedników, to trudno nie zauważyć różnic np. w sytuacji finansowej. - Na Zachodzie standardem jest opłata audiowizualna płacona przez całe społeczeństwo. Ponieważ media publiczne mu służą, pełnią misję i utrzymują równy dystans do sceny politycznej - dodał Andrzej Siezieniewski. Jak podkreślił, ważne jest aby nasi politycy uświadomili sobie, że media publiczne nie są elementem konkurencyjnego rynku, ale częścią systemu państwa demokratycznego.

Podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Andrzej Siezieniewski wręczył Edycie Geppert Honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia.

Edyta Geppert wyróżniona na festiwalu w Opolu >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

tj,kk

/

Czytaj także

Minister kultury: opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 12:10
- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów - wyjaśnił minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abonament 2015 - stawki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 08:00
Abonament radiowo-telewizyjny za ten rok wynosi 232,20 zł, a za sam odbiornik radiowy 70,30 zł
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący KRRiT: brak woli politycznej ws. finansowania mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 15:50
Brak zmian w ustawie o finansowaniu mediów publicznych oraz ściągalność abonamentu nieprzekraczająca 9 procent to wynik braku woli politycznej, by taką sytuację zmienić - twierdzi Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowy Złoty Mikrofon dla Edyty Geppert!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 11:58
"Za postawę wobec sztuki i słuchacza, która pozostaje symbolem tego, co najbardziej szlachetne i najpiękniejsze w muzyce rozrywkowej" - tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Polskiego Radia znakomitej piosenkarce. Edyta Geppert odebrała nagrodę podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kombii i Mateusz Ziółko z nagrodami radiowej Jedynki w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 07:45
W piątek rozpoczął się 51. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszego dnia imprezy swoje nagrody przyznała radiowa Jedynka, która wyróżniła zespół Kombii w koncercie "SuperPremiery" oraz Mateusza Ziółko - laureata "SuperDebiutów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opole: dwie SuperJedynki 2014 dla zespołu Piersi

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 23:10
Poznaliśmy laureatów plebiscytu organizowanego przez radiową Jedynkę, Telewizję Polską oraz "Super Express". Na scenie opolskiego amfiteatru wystąpiły największe gwiazdy polskiej piosenki.
rozwiń zwiń