Skiba: Big Cyc był muzyczną frakcją Pomarańczowej Alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 08:11
- Pierwszy koncert zespołu zbiegł się w czasie z organizowanymi przez na happeningami Pomarańczowej Alternatywy - mówił w Jedynce Krzysztof Skiba, autor dokumentalnej książki "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia".
Audio
  • Krzysztof Skiba o książce "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia" (Leniwa niedziela/Jedynka)
Krzysztof Skiba
Krzysztof SkibaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Pomarańczowa Alternatywa była antysystemowym ruchem, który na początku lat 80. założył we Wrocławiu student historii i historii sztuki Waldemar "Major" Frydrych. - Byliśmy troszkę zdegustowani tą cierpiętniczą formą protestu, którą reprezentowała "Solidarność". Jako młodzi ludzie znaleźliśmy właściwy sobie język do pokazywania niezadowolenia ze świata, który nas otacza - tłumaczył w "Leniwej niedzieli" Krzysztof Skiba.

Istotą działalności ruchu było organizowanie happeningów. - Wchodziliśmy na dachy kiosków "Ruchu" przebrani za krasnoludki i rzucaliśmy landrynkami w zomowców. Milicjant goniący demonstranta wygląda normalnie. Natomiast władza, która goni krasnoludku musi upaść - podkreślał autor książki "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia".

Z ruchem Pomarańczowej Alternatywy wiążą się również początki zespołu Big Cyc. Pierwszy koncert formacji, którego opis można znaleźć w książce Krzysztofa Skiby, też miał charakter happeningu. - Nikt z nas nie planował wtedy dalszej działalności. Nie byliśmy zespołem wymyślonym zza biurka ani uczestnikami jakiegoś talent show. Byliśmy absolutnie poza ówczesnym radiem i telewizją. Tkwił w nas za to, mimo knebla cenzury, jakiś autentyzm, który trafiał do ludzi - stwierdził artysta, autor tekstów i satyryk.

Rozmawiała Maria Szabłowska.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

pg,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Kuklińska: dzięki fanom jestem tu, gdzie jestem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 08:11
- Jestem tancerką i choreografem, obecnie najczęściej pracuję jako aktorka, a wcześniej śpiewałam recitale. W tej chwili gram w paru sztukach, które jeżdżą po całej Polsce, co jest bardziej misyjną pracą - mówiła w Jedynce Ewa Kuklińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Góra Barwinków zafascynowana Andrzejem Zauchą

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 17:30
Kuba Kaczmarek z Całej Góry Barwinków powiedział w "Muzycznej Jedynce", że zespół od dawna przymierzał się do nagrania piosenki Andrzeja Zauchy i wreszcie ten pomysł udało się zrealizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarno–Czarni jak nowi, choć bez użycia botoksu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 16:00
- Dzisiejsi artyści nazwaliby to "zbotoksowaniem". My nie używamy aż tak chemicznych środków, a jedynie nanosimy sympatyczne poprawki, które dodają dźwiękom trochę więcej energii - mówił w Jedynce Jarosław Janiszewski o płycie zespołu Czarno-Czarni pt. "Najlepsze piosenki".
rozwiń zwiń