10. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. "Wszystko zaczyna się od muzyki ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:30
- Każdy gatunek muzyczny ma w niej swoje prapoczątki - przekonywał w radiowej Jedynce Maciej Szajkowski, muzyk, dziennikarz i propagator muzyki etno.
Audio
  • Maciej Szajkowski o Festiwalu Skrzyżowanie Kultur (Niedziela z Jedynką)
Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Nomfusi z RPA
Jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu będzie Nomfusi z RPA Foto: Jon Cottam/festival.warszawa.pl

Jego zdaniem, w jej ramach możemy odnaleźć wszystkie współczesne gatunki, a nawet rodzaje muzyki dawnej. - Ta scena najpiękniej i najdoskonalej integruje muzyków z różnych stron świat. W jej ramach mieści się jazz, blues, rock, muzyka klubowa, hip-hop, muzyka klasyczna. Można udowodnić tezę, że wszystko zaczyna się od muzyki ludowej - mówił gość radiowej Jedynki.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

W dniach 24-28 września w Warszawie, pod hasłem "Legendy i odkrycia", odbędzie się 10. edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. - Będzie urodzinowo, podniośle i uroczyście. Od 2005 roku impreza odbywa się w Warszawie i przez te lata nabrała ogromnej rangi, znaczenia i polotu. Czwarty rok  z rzędu uznawana jest przez brytyjski magazyn "Songlines" za jeden z 25. najważniejszych festiwali świecie - zachwalał Festiwal Skrzyżowanie Kultur Maciej Szajkowski.

Gość Izy Żukowskiej tłumaczył, że muzyka etniczna staje się popularna. - Sting współpracował z muzykiem z Nigerii, Bono zapraszał na koncerty U2 gwiazdy muzyki etnicznej. Bruce Springsteen odwołuje się do tradycji amerykańskiego folku - wyliczał. Jak podkreślał, wielu największych artystów inspiruje się muzyką etniczną. - My do tych źródeł docieramy. Pokazujemy, że wszystko zaczyna się od muzyki tradycyjnej. Tam bije źródło, jest energia i inspiracja dla współczesnych odmian muzyki. Pokazujemy jak piękna, różnorodna, kolorową i otwarta dla wszystkich jest ta scena.

Obok koncertów, które będą główną atrakcją festiwalu, zaplanowano też warsztaty oraz panele dyskusyjne m.in. o tym jak uczynić muzykę etniczną części kultury popularnej. Zdaniem gościa Jedynki dużą rolę mają w tym do spełnienia media. Zauważył, że nie są one zainteresowane i otwarte, by tę muzykę prezentować. Zdaniem Szajkowskiego, wynika to z niewiedzy i nieprzygotowania oraz z obawy, że etno może nie spełniać masowych gustów. - Nic bardziej mylnego. Word music jest bogatą i różnorodną krainą - zapewnił Szajkowski.

Jacy muzycy wystąpią podczas tegorocznej edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Niedziela z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

tj/ag

Czytaj także

Asaf Avidan prezentuje w Polsce swoją różnorodną muzykę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 18:29
- Trudno określić, jaki gatunek muzyczny reprezentuje. Myślę, że właśnie to jest w nim najciekawsze. Jest zjawiskiem muzycznym, znakomitym wokalistą, autorem tekstów i kompozytorem - mówiła w Jedynce Monika Klonowska, która organizuje koncert Asafa Avidana w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur. Wpadnij w trans w rytm muzyki z Madagaskaru i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:19
- Słyszałem ostatnio, że folk, muzyka świata, muzyka korzeni – zwał jak zwał – to muzyka przyszłości. To stwierdzenie idealnie potwierdza się w czasie naszego festiwalu - mówił w Jedynce Andrzej Matusiak, pomysłodawca Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń