Lipska i Preisner dla Krakowa. Widowisko "2014. Tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 16:16
- Wróciła atmosfera dawnych czasów Piwnicy pod Baranami. Spotykaliśmy się i gadaliśmy godzinami, a te rozmowy prowokowały powstanie koncertu, jakiego jeszcze nie było - opowiadają w Jedynce Ewa Lipska i Zbigniew Preisner.
Audio
  • Ewa Lipska i Zbigniew Preisner o koncercie z okazji otwarcia Centrum Kongresowego ICE Kraków (Niedziela z Jedynką)
Wokalistka Lisa Gerrard  i kompozytor Zbigniew Preisner
Wokalistka Lisa Gerrard i kompozytor Zbigniew Preisner Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Dzieło wokalno-instrumentalne powstało na zamówienie miasta z okazji otwarcia Centrum Kongresowego ICE Kraków. - Podczas koncertu będzie czas na poezję, którą się widzi i można czytać oraz na muzykę, którą słychać. Pomysł i tytuł wziął się z wiersza Ewy - wyjaśnia kompozytor.

"Tu i teraz, pomiędzy wierszami wieków, na skraju apokalipsy zapisuję ci w testamencie kraj, miasto, ścieżkę, pustynię" - zacytował Zbigniew Preisner, a poetka dodała: - Chcieliśmy, by ten koncert wpisywał się w czasy, w których żyjemy, pełne niepokojów i napięć, ale też i nadziei.

Podczas widowiska wykorzystane zostaną cztery wiersze Ewy Lipskiej, które przeplatać się będą z muzyką Preisnera. - Muzyka Zbyszka powoduje, że możemy na chwilę wyłączyć się z naszej rzeczywistości, ona przenosi nas w zupełnie inne obszary, oddala od zgiełku i historii, która się obok nas toczy - mówiła poetka.

Koncert "2014. Tu i teraz" zostanie wykonany 16 i 17 października przez orkiestrę, chór męski oraz światowej sławy solistów: Lisę Gerrard, Johna Parricellego, Larsa Danielssona, Józefa Skrzeka, Jacka Ostaszewskiego, Konrada Mastyło i Adama Klocka.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 10.00 a 20.00.

(asz/kd)

Czytaj także

"Szymborska nie chciała, by jej poezje śpiewano"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:57
- Ona zawsze miała dystans do śpiewanych wierszy - przyznała w rozmowie z Jedynką poetka Ewa Lipska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Preisner: to muzyczna opowieść o dzieciach, ofiarach Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 12:18
Zbigniew Preisner zaprezentował we Wrocławiu swoje kompozycje do pamiętników i wierszy dzieci z Polski, ofiar Holocaustu. Podczas koncertu wystąpili Lisa Gerrard i Archie Buchanan, którzy wzięli udział w nagraniu płyty "Diaries Of Hope". Przed tym wydarzeniem z kompozytorem rozmawiał Paweł Sztompke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oscar dla filmu "Zniewolony. 12 Years a Slave". Preisner: Amerykanie idą w kierunku wiwisekcji

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 12:00
Tak znany kompozytor, autor muzyki filmowej komentował kolejne statuetki dla najlepszego filmu roku. Zbigniew Preisner miała także osobiste powody do radości - film "Wielkie piękno", do którego skomponował muzykę został najlepszy filmem nieanglojęzycznym!
rozwiń zwiń