X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grechuta Festival. Od Kamila Bednarka po Indian z Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 21:00
- Mają problemy ze zgłoskami "ś", "ć", "ź", ale śpiewają po polsku "Świecie nasz" i "Dni, których nie znamy" - mówiła w Jedynce Danuta Grechuta, dyrektor artystyczna Grechuta Festival, który w tym roku odbędzie w dniach 9 - 12 października w Krakowie. Piosenki Mistrza zabrzmią nawet po hiszpańsku.
Audio
  • Danuta Grechuta i Jakub Baran o Grechuta Festival (Niedziela z Jedynką)
Marek Grechuta podczas jednego ze swoich koncertów
Marek Grechuta podczas jednego ze swoich koncertówFoto: PAP/Archiwum/Andrzej Rybczyński

Impreza jest hołdem dla barda i jego twórczości. Danuta Grechuta zapewniała, że na widzów i uczestników festiwalu czeka mnóstwo atrakcji. - Zawsze staramy się o jak najlepszych wykonawców. Zgłaszają się do nas i biorą udział w konkursie na interpretację piosenki Marka Grechuty wspaniali, młodzi wykonawcy. Zawsze objawia się świeża krew - powiedziała.

W tym roku do finału konkursu zakwalifikował się m.in. zespół Ahaju Fusion Boliwia, który twórczość Grechuty prawdopodobnie poznał dzięki hiszpańskiej wersji piosenki "Godzina miłowania", którą muzyk przygotował na festiwal na Kubie.

Do tegorocznej, ósmej już edycji Grechuta Festival zgłosiło się ponad sześćdziesięciu wykonawców, a jury wybrało z tego grona 15 osób. Danuta Grechuta tłumaczyła, że młodzi artyści często zaskakują festiwalowe jury. - Wybierają mniej znane utwory Marka. Sięgają nawet po jego utwory dla dzieci - powiedziała wdowa po artyście w "Niedzieli z Jedynką".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W festiwalowym jury zasiądą poeta Michał Zabłocki, reżyser telewizyjny Poraj Poleski, dziekan krakowskiego PWST dr Monika Jakowczuk, kompozytor Zygmunt Konieczny. - Ważne jest to, aby interpretacje były ocenione przez fachowców. Młodzież będzie oceniania pod każdym względem - tłumaczył z kolei rzecznik festiwalu Jakub Baran.

Goście Marii Szabłowskiej mówili, że w tym roku udało im się również zaprosić niebanalnych wykonawców, jak zespoły Motion Trio i Kroke. - Zwykle do tej pory na koncercie galowym występowały śpiewające gwiazdy. Tym razem będą to instrumentaliści - tłumaczył rzecznik festiwalu. Nie zabraknie również solistów Anny Marii Jopek i Kuby Badacha, których wzmocni Krakowska Młoda Filharmonia. Natomiast dyrektor festiwalu przypomniała, że dla Marka Grechuty inspiracją zawsze było słowo. To ono tworzyło muzykę, a myśl zawarta w wierszu nadawała piosence atmosferę. Dlatego do koncertu galowego zaproszono również interpretatorkę jego wierszy, dziekan krakowskiej PWST. - Takiego koncertu jeszcze nie było w ramach Grechuta Festival - podsumował rzecznik wydarzenia.

Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 9-12 października. Dzień przed galą finałowa odbędzie się koncert laureatów festiwalu z udziałem m.in. zespołu Aire Andaluz. Wystąpią na niej też goście specjalni - Paulina Bisztyga i Kamil Bednarek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Niedziela z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania co tydzień między 10.00 a 20.00.

tj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grzegorz Turnau: czasami uciekam w przyjemne ogrody pamięci

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 20:35
Jako artysta Grzegorz Turnau często myśli o przyszłości, ale też ma głowę pełną wspomnień. - Jakąś bazę wypadową trzeba mieć. To jest podstawa do wędrowania - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strug i Soyka. Połączyła ich poezja Bolesława Leśmiana

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:11
- Ta płyta jest dziełem Adama Struga. To on przyszedł do mnie z pomysłem na nią - ujawnił w "Muzycznej Jedynce" Stanisław Soyka, który razem z tym pieśniarzem nagrał album "Strug. Leśmian. Soyka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Zygmunt śpiewa Baczyńskiego. "Nie bałem się porównań z Demarczyk"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 20:09
- Jako 17-latek napisałem muzykę do trzech wierszy Baczyńskiego i wystąpiłem na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Prof. Aleksander Bardini i Czesław Niemen, chwalili mnie, że poszedłem w opozycji do wykonania Ewy Demarczyk - mówił w Jedynce Sławomir Zygmunt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lipska i Preisner dla Krakowa. Widowisko "2014. Tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 16:16
- Wróciła atmosfera dawnych czasów Piwnicy pod Baranami. Spotykaliśmy się i gadaliśmy godzinami, a te rozmowy prowokowały powstanie koncertu, jakiego jeszcze nie było - opowiadają w Jedynce Ewa Lipska i Zbigniew Preisner.
rozwiń zwiń