Piotr Machalica: będę śpiewał aż do końca moich dni

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 16:06
- Te wspomnienia mogą budzić u niektórych uśmiech pod nosem, ale śpiewać lubiłem od dziecka. W połowie lat 60. próbowaliśmy nawet robić z kolegami gitary. To było jednak za trudne - mówi aktor.
Audio
  • Piotr Machalica o aktorstwie i śpiewaniu (Leniwa niedziela/Jedynka)
Piotra Machalicę można oglądać na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo w spektaklu Cohen-Nohavica
Piotra Machalicę można oglądać na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo w spektaklu "Cohen-Nohavica" Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Talent wokalny Piotra Machalicy poznała cała Polska, gdy w 1986 roku zaśpiewał on na Festiwalu w Opolu "Piosenkę pieska pokojowego". Występ tak przypadł do gustu jury, że aktorowi przyznano nagrodę za interpretację. - W ogóle nie zdawałam sobie sprawy, że jadę na jakieś zawody. Myślałem, że to ma być wieczór piosenki kabaretowej i aktorskiej. Wystąpić ze mną miał wtedy też Zbyszek Zamachowski, który akompaniował mi w tej piosence w kabarecie Pod okiem. Zbyszek jednak nie przyjechał i zastąpił go Tadeusz Preisner - wspomina gość Jedynki.

W swoim repertuarze Piotr Machalica ma utwory wielu legendarnych bardów, jak Georges Brassens, Bułat Okudżawa czy Leonard Cohen. - Ja bym nie nazywał ich bardami, raczej wspaniałymi artystami i poetami, którzy towarzyszą mi od momentu, gdy zacząłem słuchać muzyki na płytach - podkreśla aktor i dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

/

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Piotr Machalica (aktor, piosenkarz)

Data emisji: 14.12.2014

Godzina emisji: 11.14

pg/mk

Czytaj także

Piotr Machalica: Chłonę poezję Osieckiej, Przybory i Kofty

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 07:50
Mówi, że jest idealistą z wyboru. W Czwórce opowiada o swojej miłości do poezji i ulubionych sztukach teatralnych. Na spotkanie z aktorem zaprasza Magdalena Kasperowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Machalica: mam duszę rockmana

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 12:59
- Nigdy bym nie odkrył swojej miłości do piosenki, gdyby nie Magda Umer i Jerzy Satanowski - mówi aktor Piotr Machalica. Właśnie pracuje nad kolejnym recitalem.
rozwiń zwiń