Świąteczny apel Majki Jeżowskiej i Jacka Cygana

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 15:06
- Dlaczego wstydzimy się grać polskie piosenki? Przecież co roku powstają nowe świąteczne przeboje, a my jesteśmy katowani ciągle tymi samymi amerykańskimi utworami - podkreślają artyści.
Audio
  • Majka Jeżowska i Jacek Cygan polecają piosenki świąteczne i nie tylko (Leniwa niedziela)
Majka Jeżowska i Jacek Cygan
Majka Jeżowska i Jacek CyganFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Majka Jeżowska jest przekonana, że muzyka pomaga w tworzeniu świątecznego klimatu i przeżywaniu emocji. - To jest właśnie nasz - twórców - wkład, dodatek, a zarazem serdeczny apel o więcej polskich piosenek - mówią goście Marii Szabłowskiej.

Autor tekstów przypomina także polskie świąteczne klasyki. - "Z kopyta kulig rwie" Skaldów czy "Jest taki dzień" Czerwonych Gitar to piosenki, które towarzyszą pokoleniom - podkreśla Jacek Cygan i dodaje, że to właśnie bożonarodzeniowy utwór - "Kolęda rozsianych po świecie" - pozwoliła mu spełnić marzenie o współpracy z Sewerynem Krajewskim.

''

Również artystycznemu tandemowi Jeżowska-Cygan zawdzięczamy świąteczne nuty, jak choćby piosenka "Kochany Panie Mikołaju" czy wydana właśnie płyta charytatywna "Czarodzieje uśmiechu 4". - Piosenki z mojego repertuaru, w większości autorstwa Jacka, śpiewają inne gwiazdy polskiej muzyki w duetach z dziećmi - wyjaśnia Jeżowska. W pomoc w budowie Domu Rodzinnego dla dzieci chorych na raka zaangażowali się m.in. Urszula, Rafał Brzozowski, Andrzej Krzywy.

W "Leniwej niedzieli" Jacek Cygan opowiada także o spektaklu "Cygan w Polskim. Życie jest piosenką", który oglądać można w warszawskim Teatrze Polskim.

***

Tytuł audycji: Leniwa niedziela
Prowadziła: Maria Szabłowska
Goście: wokalistka i kompozytorka Majka Jeżowska, autor tekstów piosenek i scenarzysta Jacek Cygan
Data emisji: 21.12.2014
Godzina emisji: 11.15

(asz, ac)

Czytaj także

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duet Cygan & Rynkowski tworzy już 25 lat! "Jestem jego najwierniejszą żoną"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 16:50
Tak o autorze tekstów Jacku Cyganie mówi wokalista Ryszard Rynkowski. I choć ich współpraca artystyczna rozpoczęła się od słów "Wypijmy za błędy", to po 25 latach mogą mówić jedynie o sukcesach. W muzyce i w przyjaźni.
rozwiń zwiń