X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Grzegorz Kołodko: Polska wejdzie do strefy euro w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 13:48
Po wejściu Litwy do strefy euro w Polsce znów rozgorzała dyskusja nad przystąpieniem do niej także naszego kraju. Czy jest nam to potrzebne, oceniał w Jedynce prof. Grzegorz Kołodko.
Audio
  • Grzegorz Kołodko: Polska wejdzie do strefy euro w 2019 roku (Europejskie popołudnie/Jedynka)
Grzegorz Kołodko
Grzegorz KołodkoFoto: W. Kusiński/PR

Były wicepremier i minister finansów, prof. Grzegorz Kołodko powiedział, że strefa euro jest bardzo zróżnicowanym obszarem i znajdują się w nim zarówno państwa bogate, jak i np. Litwa, która jest od Polski uboższa. Dodał, że są też państwa, jak Wielka Brytania i Dania, które mogłyby przyjąć tę walutę, ale z różnych powodów tego nie robią. Zwrócił uwagę, że euro nie jest jedynie projektem ekonomicznym, ale także politycznym.

- Cały czas przed Unią Europejską znajdują się olbrzymie problemy kulturowe, polityczne i strukturalne związane także z zagrożeniem demograficznym – podkreślał ekonomista. Dodał, że patrząc na regionalną integrację polityczną, jaką jest UE, przez pryzmat globalizującego się świata, należy ocenić ją pozytywnie. – Trzeba uciekać do przodu – oceniał w "Europejskim południu".

Według byłego premiera, mamy obecnie do czynienia z "zupełnie inną Unią" niż ta, do której Polska wchodziła w 2005 r. Zwrócił uwagę na konflikty w niej zachodzące, ambicje różnych krajów, problemy spowodowane kryzysem ekonomicznym i ciągłą możliwość opuszczenia jej przez Grecję. Mówił też o konflikcie na Ukrainie, relacjach z Rosją i potrzebie zmniejszania uzależnienia się od nośników energii z tego kraju.

Kiedy Polska znajdzie się w strefie euro?

- Uważam, że Polska powinna wejść do euro, ale zawsze to powtarzałem - najważniejsze jest, przy jakim kursie. Chodzi o to, by nie było on, jak powiadają ekonomiści, przewartościowany, nie można wejść przy zbyt silnym złotym, gdyż będzie to szkodziło polskiemu eksportowi, a na nim opiera się nasza strategia wzrostu. Myślę, że realistyczne jest wejście Polski do strefy euro w roku 2019 – powiedział Grzegorz Kołodko.

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Grzegorz Kołodko (wicepremier, były minister finansów)

Data emisji: 4.01.2015

Godzina emisji: 12.19

pp, pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa w strefie euro: pożyczyła 132 mln banknotów euro w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 09:10
Nowy rok przywitała Litwa nową walutą. O północy mieszkańcy tego kraju zaczęli używać euro. Pierwszy banknot euro z bankomatu wyciągnął premier.Szefowi litewskiego rządu towarzyszyli premier Estonii Taavi Roivas i łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Litwini obawiają się euro

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 20:09
Wczoraj Litwa pożegnała się ze swoją narodową walutą - litem. Większość Litwinów co prawda opowiada się za wspólną europejską walutą, ale nie towarzyszy temu jednak wielki entuzjazm. Dlaczego? Wyjaśnia to Ingrida Šimonytė, wiceprezes zarządu Banku Litwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat w Jedynce: Litwa w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:00
Litwa zmieniła walutę na euro, Łotwa objęła europejską prezydencję. Czy integracja z Unią Europejską zapewni państwom bałtyckim bezpieczeństwo przed imperialnymi zakusami Rosji?
rozwiń zwiń