Ryszard Poznakowski: najważniejszą piosenkę dopiero napiszę

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 13:39
Muzyk i kompozytor skończył w niedzielę 69 lat. I choć ma na na swoim koncie ponad 1600 utworów, to nadaj tworzy.
Audio
  • Ryszard Poznakowski o swojej twórczości (Niedziela z Radiową Jedynką)
Z zespołem Trubadurzy Ryszard Poznakowski (pierwszy od lewej) grał w latach 1967-2005
Z zespołem "Trubadurzy" Ryszard Poznakowski (pierwszy od lewej) grał w latach 1967-2005Foto: PAP/CAF Andrzej Rybczyński

Poznakowski jest jednym z największych twórców w historii polskiej muzyki. Z estradą związany jest od połowy lat 60. XX wieku. Jak mówił o sobie w Radiowej Jedynce, jest gorącą duszą, która lubi wyzwania.

''

Karierę muzyczną zaczynał w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. - Po zajęciu pozycji pierwszego fagocisty doszedłem do wniosku, że więcej tam nie osiągnę. Namówiony przez Kasię Sobczyk postanowiłem zmienić frak na strój bigbitowca - tłumaczył w rozmowie z Marią Szabłowską. Dla Sobczyk i Czerwono-Czarnych napisał jeden ze swoich największych przebojów pt. "Mały książe". - Ten utwór przetrwał próbę czasu i jestem z tego bardzo dumny - powiedział Poznakowski.

Był również szefem Telewizyjnej Giełdy Piosenki. - Odpowiadałem za wynajdowanie młodych talentów. Odkryłem m.in. Trubadurów, by ostatecznie do nich dołączyć - śmiał się artysta. Z zespołem występował do 2005 roku.

Obecnie jest sołtysem wsi Magnuszew Duży w województwie Mazowieckim. Ma również swój zespół "Poznakowski Band". - Gramy rzadko, ale skutecznie, wyłącznie mój repertuar - wyjaśnił. Znajdują się w nim takie przeboje, jak "Chałupy Welcome To", "Gdzie się podziały tamte prywatki" i "Znamy się tylko z widzenia".

***

Tytuł audycji: Leniwa Niedziela

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Ryszard Poznakowski

Data emisji: 11.01

Godzina emisji: 11.20

tj/kd

Czytaj także

Trubadurzy. 50 lat minęło, a oni nadal pełni sił

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 16:32
Trubadurzy grają zawodowo na scenie 50 lat. Jubileusz uczczą koncertem w Sali Kongresowej w Warszawie w lutym lub marcu przyszłego roku.
rozwiń zwiń