X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Bauman i cztery "nie" papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 15:20
Słowa głowy Kościoła katolickiego zawarte w adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium" znany socjolog nazywa "najpełniejszym i najgłębszym programem na najbliższą przyszłość".
Audio
  • Prof. Bauman: ludzkość znalazła się w okresie interregnum, gdy stare sposoby organizowania relacji z innym człowiekiem nie funkcjonują jak należy, a nowego typu jeszcze nie zdążyliśmy wymyślić. W tym okresie wszystko się może zdarzyć (Jedynka)
Socjolog, filozof, eseista prof. Zygmunt Bauman
Socjolog, filozof, eseista prof. Zygmunt BaumanFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Cztery "przykazania": "nie" dla ekonomii wykluczenia, "nie" dla nowego bałwochwalstwa pieniądza, "nie" dla pieniądza, który rządzi zamiast służyć, oraz "nie" dla nierówności społecznej rodzącej przemoc, papież Franciszek zamieszcza w rozdziale poświęconym kryzysowi zaangażowania wspólnotowego i wyzwaniom współczesnego świata (Rozdz. II pkt.1). Prof. Zygmunt Bauman podkreśla, że "szybka i nieustająca zmiana warunków rynkowych" i podział sił politycznych na świecie doprowadziły do wyłączenia całej grupy społecznej z gry, którą jest rywalizacja ekonomiczna, starania o promocję, awans czy pozycję. - Ci ludzie są właściwie przegrani, zostali odrzuceni. Dziś podstawowy podział przebiega między wygranymi a przegranymi - uważa filozof.

I choć rozwarstwienie to nie jest zjawiskiem nowym, to w ostatnich 20-30 latach nieustannie kurczy się liczba tych, którzy nie muszą martwić się o przyszłość. Natomiast większość społeczeństwa żyje w stanie niepewności, zagubienia i zaskoczenia, który zdaniem prof. Baumana charakteryzują trzy cechy. - Gnębi nas zarazem uczucie ignorancji: nie wiem co będzie jutro, gdy się obudzę; z drugiej strony uczucie impotencji: bo nawet, gdybym wiedział co się ma wydarzyć, moje siły są zbyt wątłe, by temu się przeciwstawić, zapobiec. Z nimi wiąże się upokorzenie, co powoduje agresywność, wojowniczość i gwałtowne poszukiwanie kogoś, kto powie: zaufaj mi, a ja cię urządzę - wyjaśnia socjolog.

Powracając do myśli papieża Franciszka, Zygmunt Bauman dodaje, że hierarcha kościelny dokładnie powiedział co trzeba zrobić i na czym skoncentrować uwagę. - Na jedno pytanie jednak nie mógł odpowiedzieć: kto to ma robić - uważa.
Jak w tym kontekście brzmią wypowiedzi rządzących, którzy ogłaszają koniec kryzysu oraz papieża, który mówi o potrzebie dialogu i go praktykuje? O skutkach indywidualizacji i radykalizacji, stanie lewicy, szukaniu strategii życia w wielokulturowości i dylemacie stojącym przed ludzkością prof. Zygmunt Bauman mówił w Radiowej Jedynce. Do słów papieża Franciszka socjolog nawiązuje także w swojej nowej książce, która ukaże się wkrótce.

***

Audycja specjalna

Rozmawiał: Przemysław Szubartowicz

Gość: prof. Zygmunt Bauman (socjolog, filozof, eseista)

Data emisji: 18.01.2015

Godzina emisji: 12.05

(asz/mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Socjolog: Europa nie jest pewna swej przyszłości, musimy określić czerń i biel

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 16:19
- Jesteśmy częścią Europy i musimy pomóc jej w odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i dokąd idziemy – mówił w Jedynce prof. Andrzej Rychard.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Boni: trzeba znaleźć sposób na nowe formy terroryzmu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 16:50
Półtora roku temu nie było ataków Państwa Islamskiego, ale nie było i agresji Putina skierowanej przeciw Ukrainie. Świat się zmienił. Trzeba do tego dopasować polityki i narzędzia, byśmy czuli się bezpiecznie – mówił w Jedynce Michał Boni, eurodeputowany.
rozwiń zwiń