Tie Break, Svora i Janusz Yanina Iwański. Historia nieznana

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 14:05
Słuchacze pamiętają go głównie dzięki piosence "Wielkie podzielenie". Mało jednak kto wie, że Janusz Yanina Iwański to przede wszystkim twórca muzyki rockowej i jazzman.
Audio
  • Tie Break, Svora i Janusz Yanina Iwański. Historia nieznana (Leniwa Niedziela/Jedynka)
Janusz Yanina Iwański podczas jednego z koncertów ze Stanisławem Soyką
Janusz Yanina Iwański podczas jednego z koncertów ze Stanisławem Soyką Foto: PAP/Rafał Nowakowski

Niedawno ukazała się płyta podsumowująca dorobek formacji Tie Break, której Janusz Iwański był założycielem. - Grupa powstała w roku 1977. 35 lat minęło od czasu nadania zespołowi Tie Break nazwy - wspominał artysta.

/ Iwański przyznał, że wpływ na twórczość częstochowskiej grupy miała muzyka kościelna. - Muzyka powstaje, gdy w człowieku jest dużo emocji. Tak jest podczas narodzin, przy ślubach, weselach i pogrzebach - mówił gość Jedynki.

W 1984 roku Tie Break zmienił nazwę na Svora, grał punka. Wtedy też powstały pierwsze wspólne piosenki ze Stanisławem Soyką. - Program Pierwszy Polskiego Radia zarejestrował nasze trzy utwory. Dzięki temu mamy radiowy dokument. W historii muzyki polskiej zachowały się świetnie nagrane piosenki grupy Svora - dodał gość Marii Szabłowskiej.

Janina przyznał, że jego Svora była źle przyjmowana. Nie zmienia to faktu, że artyści, którzy ją tworzyli zasilili później scenę muzyczną. Krzysztof Majchrzak jest wybitnym światowym perkusistą, Mateusz Pospieszalski trafił do VooVoo, Marcin Pospieszalski to muzyka filmowa, Antek Gralak jest  jednym z najwybitniejszych polskich trębaczy, a Stanisław Soyka artystą samym w sobie.

Tytuł audycji : Leniwa Niedziela

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Janusz Yanina Iwański

Data emisji: 08.02. 2015

Godzina emisji: 10.00-12.00

tj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Waglewski: Voo Voo to zespół o dwóch obliczach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 21:40
- Ten zespół nie mógłby funkcjonować, gdyby pojawiła się nuda. Nasza publiczność nigdy nie wie, czego może się spodziewać - tłumaczył w "Muzycznej Jedynce" Wojciech Waglewski.
rozwiń zwiń